Mann: Bank Anglii musi szybciej podnosić stopy procentowe

opublikowano: 20-06-2022, 16:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Anglii musi bardziej agresywnie podnosić stopy procentowe, aby powstrzymać deprecjację funta w stosunku do dolara, która doprowadziłaby do wzrostu inflacji, powiedziała Catherine Mann z władz Banku Anglii – donosi Bloomberg.

fot. Hollie Adams/Bloomberg

W przemówieniu na konferencji Market News International Connect Mann argumentowała również, że inflacja krajowa prawdopodobnie okaże się silniejsza niż pierwotnie sądzono. Według członkini BOE będzie to efektem dwóch rządowych pakietów wsparcia, wysokiego poziomu zatrudnienia, powszechnych premii, silnego wzrostu płac, rosnących cen mieszkań oraz znacznych oszczędności zgromadzonych podczas pandemii.

Mann zagłosowała za podwyżką stóp o pół punktu na posiedzeniu BOE w zeszłym tygodniu. Była w mniejszości liczącej trzech członków Banku Anglii, sześciu z nich zagłosowało z kolei za wzrostem o ćwierć punktu do 1,25 proc. Ruch ten nastąpił po podwyżce Rezerwy Federalnej o 75 punktów bazowych dzień wcześniej.

„Moim zdaniem bardziej zdecydowana zmiana polityki monetarnej, oparta zarówno na krajowej koniunkturze, jak i współmierna do czynnika globalnego, zmniejsza ryzyko, że już ugruntowana inflacja krajowa zostanie dodatkowo wzmocniona przez inflację importowaną poprzez deprecjację funta szterlinga” – powiedziała Catherine Mann, cytowana przez agencję Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane