ME: polsko-indyjskie porozumienie ws. współpracy w górnictwie

  • PAP
opublikowano: 04-02-2019, 15:37

Stworzenie dogodnych warunków do kooperacji polskich i indyjskich firm przemysłu węglowego jest głównym celem porozumienia obu krajów ws. współpracy dot. górnictwa. Dokument podpisano w poniedziałek w New Delhi - poinformowało Ministerstwo Energii.

"Indie posiadają liczące się na świecie pokłady węgla i plany znacznego zwiększenia jego wydobycia. Polska natomiast - restrukturyzując i modernizując sektor górniczy - dysponuje dużym doświadczeniem; ta sytuacja tworzy znakomite warunki do rozwoju naszej współpracy gospodarczej" - skomentował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, cytowany w komunikacie resortu.

W ocenie Tobiszowskiego, polskie firmy sektora górniczego, stają się coraz bardziej rozpoznawalne na świecie, cenione za wysoką jakość. "Dlatego jesteśmy zapraszani do współpracy w wielu regionach świata" - powiedział wiceminister, który w poniedziałek spotkał się m.in. z indyjskim wiceministrem węgla H.P. Chaudhary.

Jak podało Ministerstwo Energii, przedstawiciele polskiego rządu oraz firm z branży górniczej już od pewnego czasu prowadzą rozmowy biznesowe, które są coraz bardziej zaawansowane. "Dzięki temu mogą one bardziej skutecznie walczyć o kontrakty na azjatyckim rynku" - ocenia resort. Kontakty firm z obu krajów ma ułatwić działająca już Wspólna Grupa Robocza ds. Węgla i Energii, która regularnie spotyka się na przemian w Polsce i Indiach.

Zawarte w poniedziałek porozumienie ma tworzyć warunki do przyszłej współpracy firm z obu krajów w dziedzinie przemysłu węglowego. Chodzi nie tylko o poszukiwania i wydobycie węgla, ale także m.in. stosowanie tzw. czystych technologii węglowych oraz wymianę informacji i doświadczeń instytutów i środowisk akademickich działających w tym obszarze.

"We współczesnym górnictwie nauka i innowacyjne technologie odgrywają coraz większą rolę - chodzi nie tylko o zwiększanie wydajności, ale także poprawę bezpieczeństwa, ochronę środowiska i lepszą jakość życia zaangażowanych społeczności" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

W ostatnich latach polsko-indyjska współpraca w dziedzinie górnictwa została zintensyfikowana. M.in. w styczniu 2017 r. zawarto porozumienie o współpracy woj. śląskiego z indyjskim regionem Bengal Zachodni, a w kwietniu 2018 r. - porozumienie o współpracy polskich firm z branży górniczej i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach.

Liderem współpracy jest Jastrzębska Spółka Węglowa - największy producent węgla koksowego w UE - która w listopadzie 2017 r. podpisała porozumienie o długofalowej współpracy w zakresie sprzedaży i zakupu koksu z Essar Steel, jedną z wiodących firm indyjskiego przemysłu stalowego. JSW rozmawia też z Coal India Ltd. - jednym z największych producentów węgla w świecie - o świadczeniu usług odmetanowania pokładów węgla.

Gospodarka Indii w dużej części oparta jest na węglu kamiennym - miejscowy rząd dąży do zwiększenia wydobycia tego surowca z 708 mln ton w 2016 r. do 1 mld ton rocznie do roku 2020. W realizacji tego ambitnego projektu mogą pomóc polskie firmy, które dysponują doświadczeniem i technologiami.

Jak podał resort energii, Indie zainteresowane są m.in. technologiami podziemnymi i odkrywkowymi w zakresie budowy obiektów (kopalń i zakładów wzbogacania węgla), dostawami maszyn i urządzeń górniczych oraz usług i robót dla indyjskiego górnictwa węglowego (w tym nowoczesnych czystych technologii wzbogacania węgla i spalania oraz technologii wychwytywania metanu), a także współpracą naukowo-techniczną w tym zakresie.

Indie - według informacji Ministerstwa Energii - dążą do większej dywersyfikacji dostaw węgla koksującego, niezbędnego do produkcji stali. Dziś trafia on do Indii głównie z Australii. Na tamtejszym rynku dostępny jest też węgiel z JSW, jednak - w ocenie tej spółki - współpraca w tym zakresie ma wciąż duży potencjał rozwoju.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy