Merkel o Huawei: nie chcemy z definicji nikogo wykluczać

  • PAP
opublikowano: 19-03-2019, 14:49

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że nie chce z definicji wykluczać firm z udziału w budowie sieci telekomunikacyjnych tylko dlatego, że wywodzą się z jakiegoś kraju. Skomentowała w ten sposób kontrowersje wokół ewentualnego udziału Huawei w budowie sieci 5G w RFN.

"Nie podobają mi się dwie rzeczy: po pierwsze, kłócenie się w otwartej przestrzeni publicznej na temat tych wrażliwych kwestii związanych z bezpieczeństwem; po drugie, wykluczanie uczestników z definicji tylko dlatego, że pochodzą z konkretnego kraju" - powiedziała we wtorek szefowa niemieckiego rządu.

Angela Merkel
Zobacz więcej

Angela Merkel fot. Marek Wiśniewski

"Powinniśmy wszystkim dać szansę, ale nie powinniśmy być naiwni i zdawać sobie sprawę z tego, że w Chinach są zupełnie inne przepisy niż tutaj" - zastrzegła Merkel dodając, że pożądane byłoby rozwiązanie tej kwestii na poziomie europejskim.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od miesięcy naciska na sojuszników, by ograniczyli udział chińskiego koncernu Huawei w budowie sieci 5G, a nawet by usunęli urządzenia tej firmy z istniejących sieci. Zdaniem Waszyngtonu mogą one być użyte do szpiegowania na rzecz Pekinu.

Ambasador USA w RFN Richard Grenell ostrzegł Berlin, że Waszyngton ograniczy wymianę informacji wywiadowczych z Niemcami, jeśli ten kraj zdecyduje się na zaangażowanie Huawei. Również Federalna Służba Wywiadowcza RFN (BND) odradza rządowi dopuszczenie chińskiego przedsiębiorstwa do budowy infrastruktury telekomunikacyjnej nowej generacji.

Mimo ostrzeżeń ze strony własnych instytucji i USA niemiecki rząd nie chce na zasadzie całościowej wykluczać Huawei z budowy sieci 5G nad Renem. Ryzyko szpiegostwa i kradzieży danych oraz sabotażu ma być wykluczone przez surowe wymagania wobec dostawców sprzętu.

We wtorek w Niemczech rozpoczął się przetarg na częstotliwości 5G. Ma potrwać kilka tygodni i przynieść budżetowi państwa od 3 mld do 5 mld euro. Środki te rząd chce przeznaczyć na cyfryzację, np. lepszy sprzęt komputerowy dla szkół. W przetargu startują cztery firmy: Deutsche Telekom, Vodafone, Telefonica i Drillisch. (

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu