MF: termin składania CIT-8 wydłużony do 31 października 2019 r.

  • PAP
opublikowano: 26-03-2019, 11:40

Minister Finansów wydłużył termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8 za 2018 r. do 31 października 2019 r. - poinformował we wtorek resort finansów. Rozwiązanie to ma ułatwić m.in. najmniejszym podatnikom CIT składanie zeznań podatkowych.

"W rozporządzeniu z 21 marca 2019 r. Minister Finansów przedłużył do 31 października 2019 r. termin do złożenia zeznania CIT-8 przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych" - czytamy.

Rozporządzenie obejmuje podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed 1 lipca 2019 r. "Dotyczy osób osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku [na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT], które nie mają obowiązku w roku podatkowym – za który ma być złożone zeznanie – do sporządzenia określonych deklaracji lub informacji wskazanych w ustawie o PIT" - wyjaśniono.

Nowe przepisy, jak dodało Ministerstwo Finansów, obejmują też podatników uprawnionych podmiotowo do zwolnień (np. stowarzyszenia), którzy nie pełnili funkcji płatnika i nie osiągnęli za dany rok dochodu (sporządzają zeznania „zerowe”).

Rozporządzenie opublikowano 22 marca 2019 r. w Dzienniku Ustaw; weszło w życie 23 marca br.

Jak wskazano na stronach bines.gov.pl, zeznanie podatkowe CIT-8 należy złożyć, jeśli: "jesteś osobą prawną (np. masz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną czy szkołę wyższą); masz podatkową grupę kapitałową (umowa przynajmniej dwóch spółek kapitałowych, które mają osobowość prawną i działają w związkach kapitałowych)- rozliczenie składasz, jeśli jesteś tzw. jednostką dominującą w grupie; masz spółkę kapitałową w organizacji (etap od zawarcia umowy spółki do uzyskania wpisu do rejestru)".

A także, jeżeli jesteś jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej z wyjątkiem spółek bez osobowości prawnej (np. wspólnota mieszkaniowa), masz spółkę niemającą osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym kraju (np. spółka komandytowo-akcyjna) czy spółkę komandytowo-akcyjną z siedzibą lub zarządem w Polsce - dodano.

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane