MFW nakłania kraje G20 do dalszego wspierania walki z pandemią

ARŻ, Reuters
opublikowano: 02-11-2020, 17:08

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł w poniedziałek grupę 20 największych gospodarek świata, że kryzys związany z pandemią koronawirusa jeszcze się nie skończył oraz wezwał Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i inne kraje do zwiększenia obecnych wydatków fiskalnych na stymulację rynków, pisze Reuters.

„Przedwczesne wycofanie wsparcia fiskalnego w czasie utrzymujących się wysokich stóp bezrobocia spowodowałoby dalsze szkody dla miejsc pracy i zwiększyłoby prawdopodobieństwo powszechnych bankructw, co z kolei mogłoby zagrozić ożywieniu” – stwierdzili urzędnicy MFW w opublikowanym w poniedziałek wpisie na blogu.

Fundusz prognozował w zeszłym miesiącu globalne skurczenie gospodarki o 4,4 proc. w 2020 roku i odbicie o 5,2 proc. w 2021 roku. Ostrzegł jednocześnie, że sytuacja pozostaje bardzo trudna i rządy nie powinny rezygnować z programów pomocowych.

MFW rekomenduje, by kraje utrzymały wsparcie dla branż najmocniej ogarniętych kryzysem, a także dla rentownych przedsiębiorstw, by pomóc im w utrzymaniu możliwie jak największej liczby miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane