MFW nie wspomoże Argentyny, czeka na działania rządu

Browary Żywiec S.A.
06-12-2001, 18:00

BUENOS AIRES/WASZYNGTON (Reuters) - Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) powiedział w czwartek, że kwestie fiskalne związane z projektem budżetu na 2002 rok były głównym powodem impasu jaki nastąpił w rozmowach między rządem Argentyny i MFW.

W środę Fundusz oświadczył, że wypłaci 1,3 miliarda dolarów obiecanej pomocy finansowej dla Argentyny. Bez tych środków rząd nie zdoła obsłużyć zadłużenia.

Jednak minister gospodarki, Domingo Cavallo zapewnił, że rozmowy między rządem jednej z największych gospodarek Ameryki Łacińskiej i MFW będą nadal kontynuowane.

Mimo tych zapewnień, ekonomiści nie widzą większych szans, by Argentyna zdołała obsłużyć zadłużenie sięgające 132 miliardów dolarów. Międzynarodowi inwestorzy nerwowo oczekują na 19 grudnia, gdy rząd będzie musiał zapłacić 130 milionów dolarów odsetek od obligacji.

Aby wywiązać się ze zobowiązań wobec zagranicznych obligatariuszy Argentyna zamierza wykorzystać środki posiadane przez prywatne fundusze emerytalne. W tym celu zamieni depozyty na obligacje skarbowe.

Rzecznik MFW, Tom Dawson powiedział podczas konferencji prasowej w czwartek, że Fundusz nie zamierza obecnie wysyłać misji do Buenos Aires.

Dodał jednak, że wznowienie rozmów na temat pomocy finansowej zależy od przedstawienia przez rząd szczegółów realizacji planów zerowego deficytu budżetowego.

Dawson zaprzeczył również informacjom, że MFW stara się przekonać rząd Argentyny do dewaluacji peso lub przyjęcia dolara jako własnej waluty. Zdaniem analityków, dolaryzacja pozwoliłaby przywrócić zaufanie inwestorów zagranicznych do gospodarki.

Dodają jednak, że nie rozwiązałoby to problemu zadłużenia. Ewentualnej dewaluacji peso przeciwstawił się rząd, który uważa, że doprowadziłaby ona do chaosu gospodarczego.

W środę związki zawodowe wezwały do strajku generalnego 13 grudnia przeciwko wprowadzonym przez rząd ograniczeniom wypłaty środków z kont.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Browary Żywiec S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW nie wspomoże Argentyny, czeka na działania rządu