MFW: spowolnienie światowej gospodarki powstrzyma wzrost cen ropy

PAP
13-06-2008, 10:13

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn przewiduje, że spowolnienie światowej gospodarki przez "kilka następnych kwartałów" prawdopodobnie powściągnie wzrost cen ropy naftowej.

Strauss-Kahn wypowiedział się na ten temat w Osace, gdzie spotykają się ministrowie finansów G-8. Associated Press pisze, że oczekuje się, iż podczas weekendowych obrad szefowie resortów finansów G-8 będą nalegać na MFW o zbadanie, "ile spekulacyjnego pieniądza kryje się za gwałtownie rosnącymi cenami ropy".

O zbadanie takich "spekulacyjnych przepływów" do MFW zwracali się już w lutym ministrowie finansów Grupy Siedmiu (G-7, bez Rosji).

Strauss-Kahn z uznaniem wyrażał się o działaniach amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i Europejskiego Banku Centralnego w obecnej sytuacji na rynkach. Podkreślał słuszność koncentrowania się przez banki centralne na problematyce inflacji.

Kwietniowa prognoza MFW mówiła o spadku tempa wzrostu gospodarki światowej z 4,9 proc. w 2007 roku do 3,7 proc. w tym roku. Prognoza MFW na ten rok dla gospodarki USA, największej na świecie, to wzrost zaledwie o 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW: spowolnienie światowej gospodarki powstrzyma wzrost cen ropy