Michałkiewicz: Wiek emerytalny powinien taki sam dla kobiet i mężczyzn

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-11-2005, 17:21

Minister pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz uważa, że minimalny wiek emerytalny powinien być taki sam dla kobiet i mężczyzn, a po jego przekroczeniu każdy powinien sam decydować, kiedy przejdzie na emeryturę.

Minister pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz uważa, że minimalny wiek emerytalny powinien być taki sam dla kobiet i mężczyzn, a po jego przekroczeniu każdy powinien sam decydować, kiedy przejdzie na emeryturę.

Od wielu miesięcy trwa debata na temat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll postulował rozważenie, czy Polacy po przekroczeniu pewnego wieku sami mogliby decydować, kiedy chcą przejść na emeryturę. Odpowiedź ministra na wystąpienie RPO PAP otrzymała w środę.  

W ocenie ministra, "konieczna jest nowa regulacja prawna, która zagwarantuje, że na emeryturę nie będzie można przechodzić przed osiągnięciem dolnej granicy wieku emerytalnego, jednakowej dla obu płci".

"Ważnym elementem nowego systemu będzie prawo samodzielnego decydowania o momencie przejścia na emeryturę powyżej ustawowego minimum" - napisał minister. Zaznaczył, że elastyczny wiek emerytalny powinien dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Obecnie ustawowy wiek przejścia kobiety na emeryturę to 60 lat, a mężczyzny - 65 lat. Dotychczas postulowano ustalenie minimalnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn na 62 lata; rozważano także wydłużenie wieku emerytalnego kobiet do 65 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane