Miedź najdroższa od prawie 10 lat

opublikowano: 25-02-2021, 06:44

Cena miedzi na rynku w Szanghaju rosła w czwartek po kolejnym „gołębim” sygnale przekazanym przez szefa Fed, donosi Reuters.

Miedź z najczęściej handlowanego, kwietniowego kontraktu, drożała na Shanghai Futures Exchange nawet o 4,4 proc. do 70670 juanów (10947,59 USD) za tonę. To najwyższy kurs od marca 2011 roku.

Miedź z trzymiesięcznych kontraktów notowanych na giełdzie metali w Londynie doszła do 9617 za tonę i była najdroższa od sierpnia 2011 roku. Reuters zwraca uwagę, że kurs jest tylko o 5,6 proc. poniżej historycznego maksimum z lutego 2011 roku, kiedy za tonę miedzi płacono 10190 USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Notowania miedzi oraz innych metali bazowych napędzają w ostatnim czasie słabnący dolar amerykański, obawy o podaż i strach przed inflacją. W środę szef Fed Jerome Powell powiedział, że może upłynąć nawet ponad trzy lata zanim osiągnięty zostanie cel inflacyjny banku centralnego. Odebrano to jako sygnał wskazujący, że Fed będzie jeszcze długo utrzymywał rekordowo niską stopę procentową. Obawy jej podwyżki wywołał w ostatnim czasie wzrost rentowności obligacji USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane