Czytasz dzięki

Międzynarodowi inwestorzy pozwali Danske Bank

opublikowano: 27-12-2019, 13:59

Międzynarodowi inwestorzy, którzy zarządzają bilionami dolarów aktywów, wystąpili z pierwszym z zapowiadanej serii pozwów przeciwko Danske Bankowi, w których zarzucają największemu bankowi Danii udział w praniu pieniędzy.

Pozew, który trafił w piątek do sądu w Kopenhadze, złożyła kancelaria Nemeth Sigetty Advokatpartnerselskab. Opiewa na kwotę ok. 1,5 mld DKK (220 mln USD). W działającej pod szyldem ISAF-Danske grupie pozywających znaleźli się instytucjonalni i indywidualni inwestorzy z USA, Kanady, Japonii, Szwecji, Luksemburga, Norwegii, Austrii, Niemiec, Francji, Portugalii, Hiszpanii i Australii. Oskarżają oni Danske Bank, że rozmyślnie łamał duńskie prawo papierów wartościowych latami wprowadzając w błąd inwestorów i ukrywając przed nimi prawdę, nie ujawniając w raportach finansowych osiągania dużych zysków z prania pieniędzy.

Danske Bank
Zobacz więcej

Danske Bank fot. Bloomberg

W Europie i USA toczą się dochodzenia dotyczące procederu prania pieniędzy na wielką skalę przez estoński oddział Danske Banku. W latach 2007-2015 miał obsłużyć transakcje wartości ok. 220 mld USD, z czego znaczna część mogła budzić wątpliwości.

Koalicja międzynarodowych inwestorów ogłosiła także, że prowadzi dochodzenie w sprawie potencjalnych znaczących zysków generowanych na poziomie centrali Danske Banku. Koncentruje się ono na potencjalnych dochodach ze spreadów walutowych związanych z „podejrzanymi transferami wartości ponad 200 mld EUR”.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane