Miejsca rozrywki dla rodzin bawią i uczą dzięki dotacjom

  • Natalia Grzebisz-Zatońska
opublikowano: 25-11-2022, 12:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fundusze unijne pomagają firmom z branży turystyczno-rozrywkowej rozwijać się i finansować innowacje.

Miejsc rozrywki jest w Polsce bez liku, a ich właściciele chętnie korzystają z dotacji unijnych. Dzięki nim poprawiają stan obiektów i rozwijają ofertę, także edukacyjną. Pieniądze czerpią m.in. z przeznaczonego na innowacje Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który w nowej perspektywie finansowej UE zostanie zastąpiony Funduszami Europejskimi dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Smart Kids Planet

Uczy, bawiąc:
Uczy, bawiąc:
Inwestycja w warszawskiej Fabryce Norblina wpisała się światowy trend edutainment, czyli edukację przez rozrywkę.
tomasz_mateusiak

Jednym z beneficjentów jest Smart Kids Planet, interaktywne Centrum Mądrej Zabawy dla dzieci do lat 10. Inwestycja w warszawskiej Fabryce Norblina wpisała się światowy trend edutainment, czyli edukację przez rozrywkę. W dziewięciu strefach tematycznych podzielonych na kategorie wiekowe rozwijane są percepcja, motoryka, zdolności strategiczne, umiejętności cyfrowe i wyobraźnia najmłodszych. W pozostałych pięciu salach organizowane mogą być warsztaty i urodziny.

– Jednym z filarów Smart Kids Planet jest innowacyjność. Jest kluczowa, by mądrze bawić dzieci i rozwijać ich kompetencje. Skorzystaliśmy z funduszy europejskich, które rozdysponowuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, by zrealizować najbardziej skomplikowany element naszego Centrum Mądrej Zabawy, czyli strefę Fantazjuj – mówi Adam Kowalczyk, założyciel i współwłaściciel Smart Kids Planet.

System stworzony na potrzeby Centrum Mądrej Zabawy wykorzystuje uczenie maszynowe (ang. machine learning). Instalacja składa się ze stolików do rysowania kolorowanek, zestawów skanerów, systemów czujników i ekranu o powierzchni 70 m kw. Kwota dofinansowania projektu przez Unię Europejską wyniosła 336 tys. zł.

– Mózgiem systemu jest algorytm. Mądra zabawa polega na przemianie tradycyjnych kolorowanek (2D) w obiekty 3D, z którymi dzieci wchodzą w interakcję i śledzą obiekty osadzone w scenariuszu miejskim. Dla nich to magia, która jednocześnie buduje świadomość mocy nowych technologii. Centrum odwiedza miesięcznie ponad 20 tys. osób, w tym grupy szkolne i przedszkolne – mówi Adam Kowalczyk.

Energylandia

 Aquapark:
Aquapark:
Wśród atrakcji Energylandii jest także egzotyczna wyspa.
Jarek Praszkiewicz / Forum

Z funduszy unijnych pełnymi garściami – bo łącznie na kwotę 76 mln zł – czerpał również jeden z najbardziej rozpoznawalnych parków rozrywki w Polsce – Energylandia w Zatorze, oferująca 123 atrakcje na 70 ha. W latach 2014-20 zrealizowała cztery projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Ich celem było przede wszystkim podniesienie jakości rozrywki. Działalność naukowa i badawcza umożliwiła wdrożenie wooden rollercoastera, megacoastera, mine rollercoastera oraz tilt rollercoastera.

– Zadra to największy na świecie hybrydowy wooden coaster zbudowany z wytrzymałej na warunki atmosferyczne sosny amerykańskiej i stali. W instalacji zastosowaliśmy wibroizolatory, które m.in. niwelują drgania i dają większą przyjemność z jazdy. Wraz z systemem Abyssus, również rollercoasterem, współfinansowane były z funduszy UE – wymienia Kris Kojder, rzecznik Parku Rozrywki Energylandia.

Europejskie Centrum Bajki

Parki tematyczne:
Parki tematyczne:
Stacje multimedialne prezentują treści edukacyjne tematycznie nawiązujące do wybranych bajek, powieści, komiksów oraz polskich legend.
Robert Neumann / Forum

14,7 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trafiło do Pacanowa, gdzie działają Europejskie Centrum Bajki i Park Edukacyjny – Akademia Bajki. Te ośrodki mają aspiracje, by wychowywać dzieci według zasad przedstawianych w bajkach. Przygody Koziołka Matołka – opisane przez Kornela Makuszyńskiego i zilustrowane przez Mariana Walentynowicza – były inspiracją do stworzenia dwóch tematycznych parków: otwartego ze skateparkiem oraz płatnego, gdzie znajdują się edukujące stacje multimedialne tematycznie związane z wybranymi bajkami, powieściami, komiksami i legendami.

MiniKoperniki

Toruń:
Toruń:
Centra innowacyjnej edukacji mieszczą się w XIX-wiecznych budynkach tzw. młynów Richtera. Zaadaptowano je do organizacji zajęć edukacyjnych, warsztatów, szkoleń i konferencji.
Piotr Lampkowski / Forum

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego kwotą ponad 12 mln zł dofinansował również MiniKoperniki – Centra Innowacyjnej Edukacji. Beneficjentem była Gmina Miasta Toruń. Budynki młynów toruńskich zaadaptowano do organizacji zajęć edukacyjnych, warsztatów, szkoleń i konferencji. MiniKoperniki to rezultat wspierania infrastruktury obiektów kultury o zasięgu ogólnopolskim z programu Infrastruktura i Środowisko. Wsparcie będzie kontynuowane z nowego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Zabawa:
Zabawa:
Dzieci znajdą tu m.in. karuzele, rollecoastery, dmuchańce i trampoliny.
Przemyslaw Serafin

Główną atrakcją Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest park z modelami prawie 100 dinozaurów naturalnej wielkości. Znajdująca się tam ścieżka dydaktyczna została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu można poznawać chronologię rozwoju życia na Ziemi. Zwiedzać można również prehistoryczne oceanarium, park safari, skansen pszczeli, stary młyn, a nawet wioskę św. Mikołaja. Ostatnio w kompleksie powstał nowy obiekt – browar, na który Filip Lichota, prezes DLF Invest, właściciela kompleksu w Bałtowie, uzyskał unijne dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł.

Magiczne Ogrody w Trzciankach

Świat wody:
Świat wody:
W każdej krainie czekają na gości rozwijające zabawy i gry ruchowe. Liczne urządzenia pozwalają m.in. na samodzielne przeprowadzanie eksperymentów z wodą.
Piotr Kamionka/REPORTER

Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego skorzystała również firma Fun Park, właściciel Magicznych Ogrodów w województwie lubelskim. Park tematyczny oferuje spacery ścieżkami w koronach drzew, wyprawy do podziemnych tuneli czy też pobudzanie zmysłów w sensorycznym ogrodzie. Największymi atrakcjami tego miejsca są Dom Czarodzieja, Ogród Wróżek, Kwiatowa Dolina, Marchewkowe Pole, Smocze Gniazdo i Krasnoludzki Gród. Odwiedzający mogą przenieść się do świata baśni również dzięki Mordolom, które zamieszkują opuszczoną kopalnię, lub Drzewcom snującym opowieści o dawnych czasach. Klimat miejsca przypomina scenerię filmów o dzielnym hobbicie w reżyserii Petera Jacksona. Magiczne Ogrody w 2015 r. zdobyły Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego przyznawanego przez Polską Organizację Turystyczną. Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła prawie 1,7 mln zł i kompleksowo wsparła rozwój parku przez współfinansowanie ogrodów demonstracyjnych o charakterze botanicznym i zakup nowoczesnych i bezpiecznych placów zabaw dla dzieci.

Las Odkrywców

Ahoj przygodo:
Ahoj przygodo:
Dzieci mogą np. wskoczyć do wody, poskakać po kamykach i przebiec przez tryskające fontanny.
Mariusz Majewski, Agnieszka Majewska

Rodzinny park tematyczny w Ułężu na Lubelszczyźnie – otwarty w 2022 r. Las Odkrywców – uzyskał prawie 6 mln zł dotacji z Programu Polska Wschodnia, który dysponuje pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Park powstał w na terenie dawnych koszarów wojskowych. Na sześciu hektarach zbudowano pełen przygód plac zabaw z prawie dwudziestoma atrakcjami, które pozwolą młodszym i starszym odkrywcom sprawdzić swoje możliwości w terenie. Można wchodzić na liściaste ścianki wspinaczkowe, skakać na trampolinach z siatki lub po pieńkach drzew, przejść mrówczy labirynt, sprawdzić równowagę na leśnej równoważni, a nawet pobawić się w gotowanie w błotnej kuchni przy strumieniu.

Odkryć tajemnice lasu pomogą ustawione w parku tablice edukacyjne – opisano na nich, jak daleko sięgają korzenie drzew, które drzewo jest największe, o czym rozprawiają ptaki, kto mieszka w leśnych ostępach i inne ciekawostki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane