SEEDiA dostrzegła nowy rynek — proponuje zasilane słońcem dozowniki do dezynfekcji i czujniki analizy tłumu.
Spółka kojarzona jest głównie z wyposażonymi w cyfrowe moduły solarnymi ławkami instalowanymi w przestrzeni miejskiej. Teraz, jak mówią jej przedstawiciele, przechodzi „covidową przemianę”. Na epidemię koronawirusa zareagowała błyskawicznie i przystąpiła do pracy nad nowymi rozwiązaniami. Pierwsze to bezdotykowe, zasilane energią słoneczną urządzenia do dezynfekcji rąk w miejscach publicznych. Liczy, że zyskają przychylność miast, ale także zarządców galerii handlowych i biurowców.

Podobnie jak solarne ławki mogą być zarządzane zdalnie za pomocą informatycznych systemów chmurowych (cloud computing) oraz wyposażone w bezdotykowe matryce e-papierowe — do celów informacyjnych czy marketingowych. Artur Racicki, współzałożyciel spółki SEEDiA, informuje, że prototyp urządzenia jest gotowy, a firma przystąpiła już do produkcji pierwszej serii. Zamówienie na 30 sztuk złożył partner, który wcześniej wprowadzał ławki solarne na lotnisko Heathrow w Londynie. Część dozowników trafi za granicę. Projekt wpisuje się nowy rygor sanitarny, jaki musi być wdrażany w przestrzeniach użyteczności publicznej.
— Bezpieczeństwo pracowników, klientów i najemców jest dla nas priorytetowe. Udostępniamy żele dezynfekcyjne, dystrybutory maseczek, zwiększyliśmy częstotliwość sprzątania i dezynfekcji powierzchni wspólnych — mówi Emilia Załuska, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.
„Przy każdym wejściu do budynku powinno znajdować się stanowisko do dezynfekcji rąk dla osób przychodzących z zewnątrz. W windach powinny obowiązywać limity dopuszczalnej liczby osób” — sugeruje w komunikacie Colliers International, firma usługowa z rynku nieruchomości komercyjnych.
Jeszcze w 2019 r. SEEDiA zdążyła zainstalować w Gdyni cztery wiaty przystankowe wyposażone w moduły cyfrowe zasilane solarnie. Obecnie w ramach testów jedną z nich uzbraja w nowy system analizy tłumu. Artur Racicki podkreśla, że rozwiązanie — po integracji z miejskim monitoringiem wizyjnym — może być zastosowanie także w analizie odległości między ludźmi w miejscach publicznych czy w autobusach. Zbyt duże zagęszczenie byłoby sygnalizowane m.in. dźwiękowo. Modernizacją mają być objęte mają także solarne ławki. SEEDiA planuje pokryć je szkłem antybakteryjnym. Obecnie sprawdzana jest skuteczność takich materiałów w walce z koronawirusem. c
Podpis: Anna Bełcik