Miejski pakiet solarny na COVID-19

opublikowano: 04-05-2020, 22:00

SEEDiA dostrzegła nowy rynek — proponuje zasilane słońcem dozowniki do dezynfekcji i czujniki analizy tłumu.

Spółka kojarzona jest głównie z wyposażonymi w cyfrowe moduły solarnymi ławkami instalowanymi w przestrzeni miejskiej. Teraz, jak mówią jej przedstawiciele, przechodzi „covidową przemianę”. Na epidemię koronawirusa zareagowała błyskawicznie i przystąpiła do pracy nad nowymi rozwiązaniami. Pierwsze to bezdotykowe, zasilane energią słoneczną urządzenia do dezynfekcji rąk w miejscach publicznych. Liczy, że zyskają przychylność miast, ale także zarządców galerii handlowych i biurowców.

Miejska przemiana:
Miejska przemiana:
Piotr Hołubowicz i Artur Racicki, współzałożyciele SEEDiA, podkreślają, że pandemia koronawirusa zmieni nawyki ludzi.Włodarze miast i mieszkańcy muszą zacząć kreować nową rzeczywistość.
Fot. ARC

Podobnie jak solarne ławki mogą być zarządzane zdalnie za pomocą informatycznych systemów chmurowych (cloud computing) oraz wyposażone w bezdotykowe matryce e-papierowe — do celów informacyjnych czy marketingowych. Artur Racicki, współzałożyciel spółki SEEDiA, informuje, że prototyp urządzenia jest gotowy, a firma przystąpiła już do produkcji pierwszej serii. Zamówienie na 30 sztuk złożył partner, który wcześniej wprowadzał ławki solarne na lotnisko Heathrow w Londynie. Część dozowników trafi za granicę. Projekt wpisuje się nowy rygor sanitarny, jaki musi być wdrażany w przestrzeniach użyteczności publicznej.

— Bezpieczeństwo pracowników, klientów i najemców jest dla nas priorytetowe. Udostępniamy żele dezynfekcyjne, dystrybutory maseczek, zwiększyliśmy częstotliwość sprzątania i dezynfekcji powierzchni wspólnych — mówi Emilia Załuska, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

„Przy każdym wejściu do budynku powinno znajdować się stanowisko do dezynfekcji rąk dla osób przychodzących z zewnątrz. W windach powinny obowiązywać limity dopuszczalnej liczby osób” — sugeruje w komunikacie Colliers International, firma usługowa z rynku nieruchomości komercyjnych.

Jeszcze w 2019 r. SEEDiA zdążyła zainstalować w Gdyni cztery wiaty przystankowe wyposażone w moduły cyfrowe zasilane solarnie. Obecnie w ramach testów jedną z nich uzbraja w nowy system analizy tłumu. Artur Racicki podkreśla, że rozwiązanie — po integracji z miejskim monitoringiem wizyjnym — może być zastosowanie także w analizie odległości między ludźmi w miejscach publicznych czy w autobusach. Zbyt duże zagęszczenie byłoby sygnalizowane m.in. dźwiękowo. Modernizacją mają być objęte mają także solarne ławki. SEEDiA planuje pokryć je szkłem antybakteryjnym. Obecnie sprawdzana jest skuteczność takich materiałów w walce z koronawirusem. c

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane