Czytasz dzięki

Mieszkańcy Hongkongu ruszyli po zagraniczne konta

ARŻ
opublikowano: 08-06-2020, 12:40

Europejskie i amerykańskie banki, w tym HSBC, Standard Chartered i Citigroup, odnotowały gwałtowny wzrost liczby zapytań dotyczących otwierania rachunków zagranicznych od mieszkańców Hongkongu. Dzieje się tak w związku z obawami po decyzji Chin o wprowadzeniu nowego prawa bezpieczeństwa narodowego, pisze Reuters.

Pracownicy HSBC i Standard Chartered informują anonimowo, że banki te odnotowały wzrost zapytań o 25-30 proc. Dodatkowo zwiększa to obawy o ucieczkę kapitału z azjatyckiego centrum finansowego, które w ubiegłym roku zostały już podsycone protestami prodemokratycznymi. 

Hongkong
Zobacz więcej

Hongkong fot. Lui Siu Wai/Xinhua via ZUMA Wire/Forum

Plan wprowadzenia przez Chiny nowego prawa bezpieczeństwa narodowego, które uderza w autonomię Hongkongu, przyczynia się także do kolejnych napięć w relacjach z USA. 

„Najbardziej martwię się tym, że mogę nie być w stanie swobodnie wymieniać dolara hongkońskiego, jeśli USA zdecydują się na wprowadzenie sankcji” – powiedział Reutersowi jeden z mieszkańców Hongkongu, który złożył zapytanie o zagraniczne konto. 

Żaden z wiodących światowych banków detalicznych prowadzących działalność w Hongkongu nie odnotował dużego odpływu depozytów, jednak ze względu na duże zainteresowanie rachunkami zagranicznymi, klienci muszą dłużej czekać na ich założenie. 

W związku z planowanym przez Chiny kontynentalne zmniejszeniem autonomii regionu, wielu jego mieszkańców decyduje się na odnowę brytyjskich paszportów. Kraj ten obiecał przyjęcie 3 mln osób. 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane