Czytasz dzięki

Mieszkania na rynku pierwotnym nadal szybko się sprzedają

  • PAP
opublikowano: 25-09-2019, 13:14

Czas sprzedaży mieszkań będących w ofercie na rynkach pierwotnych w siedmiu polskich miastach nieznacznie wzrósł do około 3,1 kwartału, ale nadal oznacza to szybką sprzedaż pojawiających się ofert i ograniczenie możliwości wyboru mieszkań dla nabywców - informuje w najnowszym raporcie NBP.

Według Narodowego Banku Polskiego wysoki popyt na mieszkania był konsekwencją silnego wzrostu wynagrodzeń gospodarstw domowych, utrzymywania się historycznie niskich nominalnych stóp procentowych (zarówno depozytów, jak i kredytów), a także przyspieszenia zakupów mieszkań deweloperskich dla celów własnych oraz inwestycyjnych, podczas jednoczesnego wyczerpywania się środków na dopłaty do kupna mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkania
Zobacz więcej

Mieszkania fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Bank centralny zwraca jednocześnie uwagę, że czas sprzedaży mieszkań na rynkach wtórnych, uwzględniający tylko transakcje zakończone sprzedażą, na koniec 2018 r. na wszystkich rynkach oscylował wokół 4 miesięcy. W samej Warszawie zmniejszył się względem poprzedniego roku o ok. 2,5 miesiąca, w sześciu miastach o ok. jeden miesiąc, a w 10 miastach o ok. 0,5 miesiąca.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane