Mikropodatnicy boją się błędów w JPK

opublikowano: 19-11-2017, 22:00

Przedsiębiorcy liczą na pomoc księgowych przy wypełnianiu obowiązku, którym zostaną objęci w nowym roku — wynika z badania inFakt.

Wielu mikroprzedsiębiorców nie jest przygotowanych do przesyłania fiskusowi danych podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zaledwie 10 proc. takich firm badanych przez inFakt już szykuje się do tego nowego obowiązku, którym najmniejsze podmioty zostaną objęte od przyszłego roku. Jednocześnie prawie 70 proc. ankietowanych nie wie, czy ich program księgowy jest przygotowany do wysyłki JPK. Według 13 proc. badanych, posiadane systemy pozwalają na to.

Tyle samo respondentów zapowiada, że na razie nie są do tego gotowi, ale zapewniają, że będą. Badanie pokazuje, że co czwarty mikroprzedsiębiorca jeszcze nie myśli o przygotowaniach do nowego obowiązku, a prawie co trzeci martwi się, że ma niewystarczającą wiedzę i może popełnić błąd. 37 proc. ankietowanych uważa, że poradzą sobie dzięki pomocy biur rachunkowych. 76 proc. księgowych, którzy wzięli udział w badaniu inFakt, zadeklarowało, że są przysposobieni do wdrożenia JPK. 58 proc. z nich stwierdziło przy tym, że ich klienci jeszcze nie są do tego przygotowani.

Zdecydowana większość księgowych będzie wysyłać pliki w imieniu klientów. Obawiają się oni zarazem niezrozumienia nowej powinności w firmach i braku rzetelności w dostarczanych danych, co może blokować prawidłowe i sprawne funkcjonowanie systemu JPK. Natomiast 6 proc. prowadzących biura rachunkowe przewiduje, że obsługiwani przez nich przedsiębiorcy będą przekazywać JPK samodzielnie z programu do wystawiania faktur. JPK składa się z siedmiu struktur.

Tylko jedna, JPK_VAT (ewidencja VAT), wymaga przesyłania co miesiąc bez wezwania organu podatkowego. Pozostałe sześć powinno być udostępnianych na każde jego wezwanie, ale dopiero po 1 lipca 2018 r. Są to: księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciąg bankowy ( JPK_WB), magazyn ( JP_MAG), faktury VAT (JPK_FA), podatkowa księgaprzychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) i ewidencja przychodów (JPK_EWP). Obowiązek przesyłania JPK_ VAT obejmie od przyszłego roku mikroprzedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT. Do przekazywania pliku w formie elektronicznej do Ministerstwa Finansów będzie im potrzebny podpis kwalifikowany.

— JPK_VAT należy przekazywać co miesiąc. Dotyczy to również tych podatników, którzy rozliczają VAT kwartalnie. Rejestr sprzedaży i zakupów VAT za dany miesiąc należy przesłać do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym — mówi Magda Słowińska-Rzemek, doradca podatkowy w firmie inFakt. W praktyce mikroprzedsiębiorcy po raz pierwszy będą zobowiązani do wysłania JPK do 26 lutego 2018 r., ponieważ 25 lutego wypada w niedzielę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane