Milion metrów we Wrocławiu

opublikowano: 17-09-2018, 22:00

Centra usług dla biznesu nakręcają koniunkturę na rynku nieruchomości komercyjnych w stolicy Dolnego Śląska.

W połowie 2018 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu wyniosły 1,01 miliona mkw. Jak wylicza firma doradcza Cresa Polska w raporcie „Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu w I połowie 2018 roku”, oznacza to wzrost aż o 16 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. Tylko od stycznia do czerwca 2018 r. wrocławski rynek wzbogacił się o osiem obiektów biurowych o łącznej powierzchni 104 tys. mkw. Największy z nich to oddany w drugim kwartale Sagittarius (24,9 tys. mkw., Echo Investment). Dalej plasują się biurowiec BZ WBK (17 tys. mkw., BZ WBK) i West Link (13,9 tys. mkw., Echo Investment).

Współczynnik nowych umów wyniósł 80 proc. i należy do najwyższychw kraju, co świadczy o szybkim tempie rozwoju wrocławskiego rynku. Największe umowy we Wrocławiu obejmowały: bank BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska), który zajął budynek na własne potrzeby (17 tys. mkw.), oraz bank Santander Consumer Bank (10 tys. mkw. w Business Garden I). Znaczące było też wynajęcie 4,7 tys. mkw. (poufny najemca) w biurowcu Nowy Targ i oddanie do użytku budynku Eltron HQ, w którym firma Eltron zyskała 4,1 tys. mkw. własnych biur.

— Najemcy szukają powierzchni w budynkach już gotowych, lub na zaawansowanym etapie realizacji. Mimo że mamy do czynienia z rynkiem najemcy, podaż odpowiedniej i dostępnej do wynajęcia od zaraz powierzchni biurowej jest niewystarczająca. Znacznie większe możliwości wyboru mają najemcy, którzy mogą zaczekać z przeprowadzką lub otwarciem nowego biura do 2019 r., kiedy na rynek wejdą nowe biurowce dysponujące dużą ilością niewynajętej jeszcze powierzchni — mówi Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.

Zdaniem Katarzyny Krokosińskiej, dyrektor biura agencji doradczej JLL we Wrocławiu, wysoki popyt na wrocławskim rynku biurowym jest napędzany w dużej części przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Według organizacji ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce), centra usług zatrudniają w mieście już ponad 45 tys. pracowników, co plasuje Wrocław na trzecim miejscu wśród lokalizacji dla inwestycji z tej branży. Tak imponujący wynik przekłada się na wysoki udział sektora w wynajętej przestrzeni biurowej. Według analiz JLL, udział ten sięga już 49 proc.

— W budowie znajduje się aż 240 tys. mkw. biur, a do końca 2018 r. na rynek może trafić łącznie ponad 150 tys. mkw., wliczając nową podaż z pierwszego półrocza — informuje Katarzyna Krokosińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu