Minister infrastruktury podwyższa opłatę paliwową na ten rok

  • PAP
opublikowano: 27-02-2020, 09:59

Minister infrastruktury podwyższył stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz - wynika z obwieszczenia ministra infrastruktury, opublikowanego w Monitorze Polskim. Stawka na benzyny wzrośnie o 12,3 proc.

Tym samym minister zmienił tegoroczne stawki, które zostały wprowadzone obwieszczeniem z listopada ubiegłego roku.

Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 155,49 ze 138,49 zł. Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wzrośnie do 323,34 zł z 306,34, czyli o 5,5 proc.

Resort poinformował też, że opłata za 1000 kg gazów wzrośnie do 187,55 zł z 170,55 zł, co oznacza wzrost o niemal 10 proc.

Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy. Zmiany wejdą w życie od 1 marca tego roku.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk
fot. Marek Wiśniewski

Wzrost stawek opłaty paliwowej w żaden sposób nie wpłynie na cenę paliw na stacjach - podkreślił w czwartek rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś. Dodał, że jednocześnie ze wzrostem opłaty paliwowej obniżona zostanie o taką samą wartość akcyza na paliwa.

"Chcemy wyraźnie podkreślić, że zmiana wysokości stawek opłaty paliwowej w żaden sposób nie wpływa na cenę paliw na stacjach, ponieważ dokładnie o taką samą wartość, o 17 zł na 1000 l lub 1000 kg, maleje akcyza na paliwa" - powiedział rzecznik na konferencji prasowej.

"Ta zmiana nie ma żadnego wpływu na domowe budżety kierowców" - dodał.

Huptyś wyjaśnił, że podwyższenie opłaty podyktowane było chęcią zwiększenia środków na drogi, gdyż większość pieniędzy z opłaty paliwowej zasila Krajowy Fundusz Drogowy.

"Chcemy, aby kierowcy tankujący na stacjach benzynowych w Polsce w większym stopniu uczestniczyli w dofinansowywaniu Krajowego Funduszu Drogowego. Fundusz jest zasobem, z którego czerpiemy pieniądze na budowę dróg. Dzięki tej zmianie, Krajowy Fundusz Drogowy, który czerpie pieniądze z opłaty paliwowej, a nie z akcyzy, będzie mógł być dofinansowany większą kwotą, a program budowy dróg krajowych będzie mógł przebiegać jeszcze sprawniej" - dodał rzecznik.

Obniżenie stawek akcyzy na paliwa potwierdziło Ministerstwo Finansów. I dodało, że jednoczesna podwyżka opłaty i obniżka akcyzy będą neutralne dla kierowców.

Resort finansów wyjaśnia, że obniżona akcyza została już uwzględniona w ustawie okołobudżetowej.

W Monitorze Polskim resort infrastruktury poinformował, że podwyższa od 1 marca tego roku stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz.

Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane