Czyżewski: zmiany opłaty paliwowej i akcyzy neutralne dla cen paliw

  • PAP
opublikowano: 27-02-2020, 14:39

Podniesienie opłaty paliwowej przy jednoczesnej obniżce akcyzy na paliwa nie przełożą się w żaden sposób na ceny, powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Opłata i akcyza są w cenie paliwa, w sumie nic się więc nie zmienia, wyjaśnił.

"Klienci po tej operacji nie zapłacą ani więcej, ani mniej za paliwo. Dla wyników finansowych PKN Orlen operacja również jest neutralna, nie będzie miała na nie wpływu" - powiedział Czyżewski.

Jak zaznaczył, z punktu widzenia spółki nie ma to znaczenia. "Generalnie i tak musimy rządowi te pieniądze zapłacić jako podatki" - zaznaczył. Będą to dokładnie te same pieniądze, które wpłacamy do kasy państwa, tyle, że w innych proporcjach.

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Infrastruktury, zgodnie z którym od 1 marca rosną stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy zmianę chęcią zwiększenia środków na drogi. Obniżkę akcyzy przewiduje z kolei tzw. ustawa okołobudżetowa.

Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 155,49 ze 138,49 zł - o prawie 12,3 proc. Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wzrośnie do 323,34 zł z 306,34 zł, czyli o 5,5 proc. Opłata za 1000 kg gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych wzrośnie do 187,55 zł z 170,55 zł, co oznacza wzrost o niemal 10 proc.

Jednocześnie tzw. ustawa okołobudżetowa na 2020 r. przewiduje, że do 31 grudnia 2020 r. stawki akcyzy na benzyny, olej napędowy, biopaliwa i gazy do napędu silników spalinowych są dodatkowo obniżone o 17 zł na 1000 litrów lub kilogramów albo o 0,4 zł na gigadżul. Ustawa obowiązuje wstecznie, od 1 stycznia 2020 r.

Adam Czyżewski (FOT. ARC)
Adam Czyżewski (FOT. ARC)
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane