Ministerstwo Finansów liczy na 2,5-5,0 mld zł przychodów z prywatyzacji rocznie

ISB
26-11-2007, 16:19

Ministerstwo Finansów oczekuje corocznie przychodów z prywatyzacji na poziomie 2,5-5,0 mld zł, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Na pytanie, czy zapowiadane przez rząd obniżenie długu publicznego o 0,5-1,0 pkt proc. rocznie dzięki zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa oznacza przychody z prywatyzacji czy dywidend, Rostowski odpowiedział dziennikarzom: "To będą wszystko dochody z prywatyzacji. To chyba nie jest zbyt ambitny plan".

Przedstawiając w sobotę priorytety gospodarcze rządu Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Rostowski zapowiedział przyspieszenie prywatyzacji w celu obniżenie długu publicznego.

"Polska potrzebuje prywatyzacji: konsekwentnej, znaczącej i mądrze rozpisanej na najbliższe cztery lata oraz znacznie lepszego zarządzania aktywami, które nadal pozostaną w rękach Skarbu Państwa. Tak, by z tytułu tego majątku, można było obniżać dług publiczny średnio o 0,5 do 1 punktu procentowego rocznie" - powiedział wówczas minister.

Zadłużenie sektora finansów publicznych po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (tj. po konsolidacji) wyniosło na koniec II kw. 2007 roku 511,04 mld zł, jak podał we wrześniu resort finansów. Oznacza to, że redukcja długu o 0,5-1,0 pkt proc. to zmniejszenie zadłużenia o ok. 2,5-5,0 mld zł.

Projekt budżetu 2008 przewiduje, że przychody z prywatyzacji wyniosą 2,3 mld zł (wobec 3,0 mld zł planowanych na 2007 r.), a dochody budżetowe z tytułu dywidend mają wynieść 2,9 mld zł (wobec 2,3 mld zł w 2007 r.).

Minister skarbu Aleksander Grad mówił wcześniej, że poziom 2,3 mld zł przychodów z prywatyzacji traktuje jako absolutne minimum, zapowiedział też odejście od "drenażowej" polityki dywidendowej - resort jest gotów rezygnować z wysokich dywidend, jeśli spółki przedstawią w zamian prorozwojowe projekty inwestycyjne. (ISB)

lk/tom/maza

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ministerstwo Finansów liczy na 2,5-5,0 mld zł przychodów z prywatyzacji rocznie