Ministrowie podgrzali notowania banków

opublikowano: 28-01-2016, 11:21

WIG20 idzie ostro w górę za sprawą wypowiedzi ministra finansów Pawła Szamamachy i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka o ustawie frankowej.

Jeszcze wczoraj po południu Henryk Kowalczyk zasygnalizował, że możliwe są zmiany w projekcie ustawy frankowej.

"Jeśli okaże się, że koszty ustawy dotyczącej frankowiczów będą duże i będą znacznie przekraczały zyski banków z poprzedniego roku, to będzie trzeba np. wprowadzić etapowe rozwiązania albo zmodyfikować te, które są" - powiedział Kowalczyk w wywiadzie dla TVN24. Czytaj więcej...

Dziś Paweł Szałamacha dodał, że sektor bankowy może straty wynikające z ewentualnego wejścia w życie ustawy frankowej rozłożyć w czasie.

Minister finansów nie wykluczył również zmian, gdyby koszty (ma je oszacować KNF) okazały się wysokie. W odpowiedzi na pytanie dotyczące wysokości kosztów przy której należałoby dokonać zmian w projekcie, minister stwierdził: "Uważam, że kwota rzędu 25-30 mld zł już by tego nie uzasadniała".

Szałamacha podkreślił jednak, że oprócz kosztów finansowych pojawiają się przy tej ustawie pewne ryzyka prawne. "Są możliwości zaskarżenia i ryzyka konstytucyjne z tym związane i musimy to również wziąć pod uwagę" - wskazał.

Inwestorzy odczytali to jednoznacznie na korzyść banków, bo ich akcje chętnie kupują na sesji w czwartek. Najmocniej drożeje BZ WBK, ale niewiele mu ustępują PKO BP, mBank, a także Pekao i Alior, a więc dwie instytucje niezaangażowane w kredyty w CHF.

- To pozytywna informacja dla banków. Opinia rządu pokazuje, że koszty dla banków nie będą tak wysokie, jak pierwotnie szacowano i na dodatek będą rozłożone w czasie - komentował dla agencji Bloomberg Michał Konarski, analityk DM mBanku.

Dzięki temu WIG20 wyraźnie rośnie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu