„Minutes”: większość członków FOMC za zwolnieniem tempa podwyżek stóp

opublikowano: 23-11-2022, 20:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Operacji Otwartego Rynku (FOMC) większość jego członków uznała, że właściwe byłoby spowolnienie tempa podwyżek stóp w USA, informuje Bloomberg.

- Znacząca większość uczestników uznało, że spowolnienie wkrótce tempa podwyżek byłoby właściwe – głoszą zapiski z posiedzenia na początku listopada, opublikowane w środę.

Część uczestników posiedzenia argumentowała, że wolniejsze tempo podwyżek pozwoli ocenić postęp w osiąganiu celu banku centralnego.

- Trudne do oszacowania opóźnienia i wielkości związane z wpływem zmian polityki pieniężnej na działalność gospodarczą i inflację, to jedne z powodów, dla których taka ocena była ważna – napisano w „,minutes”.

Jednocześnie, niektórzy uczestnicy uznali, że „ostateczny poziom stopy funduszy federalnych, która byłaby niezbędna do osiągnięcia celu Komitetu, jest wyższa niż dotychczas oczekiwali”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na początku listopada FOMC po raz czwarty z rzędu podwyższył stopy o 75 pkt. bazowych. Obecnie dominuje przekonanie, że w grudniu podwyższy je o 50 pkt. bazowych. Rynek szacuje prawdopodobieństwo takiej podwyżki na prawie 81 proc. We wtorek szacował je na niespełna 76 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane