Mniej znaków zapytania w IP Box

opublikowano: 13-08-2019, 22:00

Objaśnienia Ministerstwa Finansów to istotny krok w rozstrzyganiu wątpliwości przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z podatkowej ulgi na B+R

Od początku roku obowiązuje rozwiązanie podatkowe, które zachęca przedstawicieli biznesu do prowadzenia działalności B+R w Polsce. Dzięki mechanizmowi IP Box firmy uzyskujące dochody z praw własności intelektualnej mogą skorzystać z preferencyjnej stawki w wysokości 5 proc. Prowadzone przez spółki projekty badawcze mogą trwać od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat. Wszystko zależy od poziomu zaawansowania i specyfiki branży, której dotyczą.

Błażej Czajkowski, starszy menedżer w Crido, podkreśla, że rodzime
spółki w zbyt małym stopniu korzystają z dostępnych zachęt podatkowych na
nowatorskie projekty
Zobacz więcej

NIEWIELKI POPYT:

Błażej Czajkowski, starszy menedżer w Crido, podkreśla, że rodzime spółki w zbyt małym stopniu korzystają z dostępnych zachęt podatkowych na nowatorskie projekty Fot. Marek Wiśniewski

Co ważne, innowacyjne przedsięwzięcia powinny mieć jasno wytyczony cel. Warto, aby firmy zdefiniowały, jakich produktów końcowych oczekują. Niezbędny jest też plan badań i wdrożenia rezultatów projektów. Istotny jest także rozkład jazdy prac przedwdrożeniowych i prognoza wpływu efektu przedsięwzięć na otoczenie biznesowe.

Niełatwe decyzje

Niedawno Ministerstwo Finansów (MF) opublikowało objaśnienia dotyczące IP Box. Odpowiadają one na pytania, kiedy projekty przedsiębiorstw są pracami badawczo-rozwojowymi. Dotychczas przedstawiciele biznesu w rozstrzyganiu tych wątpliwości byli zdani na siebie.

Zgodnie z zapisami ustawy o CIT działalność B+R jest związana z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem własności intelektualnej. Firma powinna podejmować tego typu projekty systematycznie i wykorzystywać zasoby wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań. Badania naukowe dzielą się na podstawowe i aplikacyjne. Pierwsze obejmują prace empiryczne lub teoretyczne i nie muszą mieć zastosowania komercyjnego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku badań aplikacyjnych. Ich celem jest zdobycie wiedzy i umiejętności oraz opracowanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów i usług. W ostatnim czasie wielu przedsiębiorców zwracało się do dyrektora Krajowej Izby Skarbowej (KIS) o indywidualne interpretacje podatkowe dotyczące systematyczności prac B+R. Wskazywał on, że wspomniane prace powinny być prowadzone regularnie, a nie incydentalnie. Przedsiębiorcy pytali też, czy prace spółki nad innowacyjnymi systemami informatycznymi spełniają definicję działalności B+R, która uprawnia do skorzystania z ulgi mimo planowanego uzyskiwania przychodów z wypracowanych rozwiązań.

— Dyrektor KIS wskazał, że podlegające odliczeniu prace B+R muszą być prowadzone w sposób systematyczny przy jednoczesnym założeniu, że podatnik będzie nadal je podejmował i realizował w późniejszym terminie — podkreśla Błażej Czajkowski, starszy menedżer w Crido.

Kryterium do spełnienia

Z opublikowanych przez MF objaśnień wynika, że spełnienie kryterium systematyczności nie jest uzależnione od ciągłości działań B+R ani od istnienia planu ich prowadzenia w przyszłości.

— Wystarczy, że podatnik przeprowadzi chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy i przyjmie dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram, wskaże zespół badawczy i zasoby techniczne. Wówczas taka działalność może być uznana za systematyczną, czyli prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany — zaznacza Błażej Czajkowski.

Zwraca uwagę, że firmy znad Wisły w zbyt małym stopniu korzystająz dostępnych zachęt podatkowych. IP Box i ulga B+R pozwalają przedsiębiorstwom uzyskać pieniądze na dalszy rozwój i prowadzenie innowacyjnych projektów. Nie ma znaczenia wielkość firmy ani branża, w której działa. Komisja Europejska co roku publikuje Europejski Ranking Innowacyjności. Obejmuje on państwa członkowskie UE, a także Islandię, Izrael, Macedonię Północną, Norwegię, Serbię, Szwajcarię, Turcję i Ukrainę. W tym roku po raz pierwszy europejskie dokonania w rozwijaniu nowatorskich projektów przewyższyły osiągnięcia Stanów Zjednoczonych. Do czołowych innowatorów na Starym Kontynencie należą państwa skandynawskie. Natomiast nasz kraj zajmuje w rankingu miejsce czwarte od końca.

— Ulga B+R i IP Box są ważnym krokiem w budowaniu ekosystemu innowacyjności w Polsce. Stanowią bardzo atrakcyjne wsparcie dla firm prowadzących działalność B+R. Jednak bez większego zaangażowania państwa w promocję ulg podatkowych nie dogonimy Czech czy Estonii. Wysokość PKB na mieszkańca, odsetek osób zatrudnionych w produkcji zaawansowanych technologii i liczba firm realizujących badania plasują nas znacznie poniżej średniej UE — konkluduje Przemysław Gabrysiak, ekspert w dziale innowacji, ulg i dotacji w Ayming.

Sprawdź program konferencji "CFO Excellence 2019", 18 września 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy