Czytasz dzięki

Mnuchin żąda niezależnego dochodzenia w sprawie szefa Afrykańskiego Banku Rozwoju

opublikowano: 25-05-2020, 12:46

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin sprzeciwia się planowanemu przez władze Afrykańskiego Banku Rozwoju (ABR) zakończeniu dochodzenia w sprawie jego prezesa. Wezwał do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie stawianych mu zarzutów.

W liście wysłanym do Niale Kaba, szefowej rady nadzorczej (ABR), Mnuchin napisał, że amerykański Departament Skarbu nie zgadza się z ustaleniami komisji etyki, która nie znalazła dowodów wskazujących, że Akinwumi Adesina popełnił zarzucane mu czyny.

Prezes ABR jest oskarżany przez grupę anonimowych osób o załatwianie kontraktów znajomym oraz zatrudnianie członków rodziny w banku. Adesina jest jedynym kandydatem na stanowisko prezesa w wyborach, które mają zostać przeprowadzone na walnym zgromadzeniu zaplanowanym na sierpień.

- Mamy głębokie zastrzeżenia co do rzetelności prac komitetu - napisał Mnuchin. - Zachęcamy do zainicjowania dogłębnego dochodzenia w sprawie zarzutów, korzystając z usług niezależnego zewnętrznego śledczego o wysokiej pozycji zawodowej – dodał.
USA są największym akcjonariuszem ABR nie pochodzącym z Afryki. Mają 6,5 proc. akcji. Więcej ma tylko Nigeria, z której pochodzi Adesina.  

ABR jest największym afrykańskim kredytodawcą międzynarodowym. Ma rating AAA w Fitch Ratings, Moody's Investors Service i S&P Global Ratings. Jego udziałowcami są 54 kraje Afryki i 27 krajów w obu Amerykach, Europie, na Bliskim Wschodzie i Azji.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane