Mocna przecena na Wall Street

Trzy główne indeksy amerykańskich giełd zakończyły czwartkową sesję zgodnymi spadkami, co w znacznym stopniu spowodowane było wzrostem nerwowości na rynku związanej z czynnikami geopolitycznymi.

Chodzi głównie o eskalację konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, która zagroziła atakiem na wyspę Guam. W reakcji na groźby reżimu prezydent Donald Trump zapowiedział „ogień i furię, jakiej jeszcze świat nie widział”.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

W rezultacie tak znaczącego wzrostu niepewności, czego najbardziej widocznym objawem był wzrost notowań tzw. indeksu strachu do niemal cztero miesięcznego maksimum, inwestorzy z zapałem i niecierpliwością zaczęli rozglądać się za bezpiecznymi przystaniami.

Również opublikowane w czwartek dane makro nie zachęcały inwestorów do zakupu akcji. Liczba nowych bezrobotnych okazała się bowiem wyższa od prognoz rosnąc do 244 tys. 

Zaskoczeniem był raport o inflacji cen producenckich. Konsensus rynkowy zakładał bowiem wzrost wskaźnika PPI w lipcu o 0,1 proc. tymczasem spadł on o 0,1 proc. Również w ujęciu rocznym prognoza została przestrzelona, zamiast wzrostu o 2,2 proc. był wzrost rzędu 1,9 proc.

Humorów nie była w stanie poprawić informacja o silnym spadku deficytu budżetowego w lipcu, być może dlatego, że w dużej mierze było to wynikiem zaksięgowania części płatności już w czerwcu. 

Wśród mocno przecenianych walorów znalazły się papiery przedstawicieli sektora detalicznego z Macy’s i Kohl’ na czele. W obu przypadkach o znaczącej przecenie operatorów domów towarowych przesądziły słabe raporty kwartalne. 

Na zamknięciu sesji indeks blue chipów Dow Jones spadał o ponad 200 pkt tracąc 0,93 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował z kolei o 1,45 proc. zaś technologiczny Nasdaq zapikował o 2,13 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mocna przecena na Wall Street