Mocne euro nie sprzyja przemysłowi

opublikowano: 07-03-2018, 22:00

Wyceny spółek przemysłowych są znacznie atrakcyjniejsze niż przed miesiącem, ale problemem jest mocna europejska waluta.

Jakub Szkopek, analityk Domu Maklerskiego mBanku, w raporcie wydanym 28 lutego o godz. 8.44 podkreśla, że korekta na giełdach w lutym sprowadziła indeksy MSCI Industrials dla świata i Europy do poziomów, przy których popularne wskaźniki cena do zysku i EV/EBITDA zrównały się z trzyletnią średnią.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

„Jeszcze miesiąc temu komentowaliśmy, że wysoka premia do średnich może być argumentem do lokalnej korekty. Obecne poziomy wycen spółek przemysłowych są znacznie atrakcyjniejsze, ale obserwowane umocnienie euro do dolara nie sprzyja wynikom generowanym przez producentów zlokalizowanych w Europie” — napisał analityk.

Od początku roku kurs EUR/ USD urósł o 3,4 proc., a w 12 miesięcy o ponad 17 proc., co ogranicza konkurencyjność wyrobów spółek ze starego kontynentu. Relatywnie mocny pozostaje też złoty, a presja na wynagrodzenia przy ograniczonej możliwości przenoszeniakosztów na klienta (czego odzwierciedleniem jest niska inflacja cen producentów — PPI) powoduje, że choć wskaźniki rodzimych spółek przemysłowych są na poziomie 12,5 (cena zysk) i 7,4 (EV/ EBITDA), to zdaniem Jakuba Szkopka, trudno uznać, że to poziomy atrakcyjne. Zwłaszcza że obrót akcjami wielu firm charakteryzuje się niską płynnością.

„Oczekujemy, że nadal wyniki w spółkach przemysłowych będą bez wyraźnej tendencji. Według naszych szacunków w czwartym kwartale 47 proc. spółek poprawi zeszłoroczne rezultaty i również 47 proc. je pogorszy. Pozytywnych zaskoczeńupatrywalibyśmy w spółkach Alumetal, Elemental i Stelmet. Negatywnych zaskoczeń oczekiwaliśmy w Apator i Forte, a szacunkowe dane potwierdziły nasze obawy” — dodaje Jakub Szkopek.

Wśród średniej spółek faworytami analityka są Amica (która podwyższyła cenniki w trzecim kwartale 2017 r., nowy magazyn daje oszczędności rzędu 10-12 mln zł w 2018 r., a akcje są atrakcyjnie wyceniane na tle sektora), Famur (którego portfel zamówień rośnie, rosną też ceny węgla i surowców) oraz Pfleiderer Group, który korzysta na trendzie wzrostowym cen płyty drewnopochodnej w Europie, a ponadtobaza rezultatów spółki za 2017 r. jest niska. Z mniejszych spółek analityk zwraca uwagę na Cognor, po którym spodziewa się dobrych wyników za czwarty kwartał, oraz na Pozbud.

„Z uwagi na obserwowane umocnienie złotego do dolara z ostrożnością podchodzimy do wyceny Ursusa, przez obawy o rentowność na kontraktach eksportowych do Afryki. Dodatkowo od początku roku właściciel sprzedał akcje za 6,8 mln zł (2,9 proc. akcji w obrocie)” — zaznacza Jakub Szkopek. Całość raportu dostępna jest na stronie internetowej domu maklerskiego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy