Mocny spadek sprzedaży żywności w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 18-10-2018, 13:27

Koniec lata przyniósł najmocniejszy od trzech lat spadek sprzedaży żywności na Wyspach Brytyjskich. We wrześniu zmniejszyła się ona o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, przyczyniając się znacząco do 0,8-proc. spadku ogólnej sprzedaży detalicznej na Wyspach, wynika z danych Biura Statystyk Narodowych.

W skali całego III kwartału sprzedaż jednak wzrosła napędzana zakupami w Internecie i wyrobów jubilerskich. 

Skala spadku w przypadku żywności jest poważna, trzeba jednak brać pod uwagę wcześniejsze rezultaty, kiedy mocno rosła z uwagi na sprzyjającą aurę (pozwalającą na grillowanie) i napędzaną rosyjskim mundialem na przełomie czerwca i lipca, który zachęcał konsumentów do wzmożonych zakupów żywności i napojów.

Ostatnie badania przeprowadzone zarówno przez British Retail Consortium, jak i Barclaycard wykazały, że gospodarstwa domowe zaczęły ograniczać wydatki, gdy temperatury we wrześniu uległy ochłodzeniu.

Roczny wzrost całkowitej sprzedaży detalicznej spowolnił do „zaledwie” 3 proc., z 3,4 proc. miesiąc wcześniej co jednak i tak jest oceniane przez ekonomistów jako „mocny” wynik.

Dane o sprzedaży zostały poprzedzone środową publikacją informacji, że niższe ceny żywności osłabiły presję inflacyjną do 2,4 proc. we wrześniu z sześciomiesięcznego szczytu w sierpniu na poziomie 2,7 proc.   

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu