Moczulski: Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę - ważna jest stabilność administracyjna

Justyna Smolińska
opublikowano: 16-05-2018, 15:17
aktualizacja: 16-05-2018, 15:23

Polskie firmy spożywcze mają szanse realnego konkurowania z zachodnimi koncernami, by tak się jednak stało najpierw muszą zdobyć silną pozycję na rodzimym rynku.

Pomocne w budowaniu marki mogą być nowe żywieniowe trendy. Jakie są największe wyzwania, z którymi zmierzyć się muszą polskie firmy spożywcze?

- Wyzwania są też szansą. Jednym z olbrzymich wyzwań, to jest zmiana stylu życia, zmiana konsumpcji, nowe trendy, które stają się megatrendami - chociażby trend prozdrowotny, health and fitness, snackowość i to jest olbrzymia szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy będą w stanie zbudować markę i wtedy mogą zaistnieć na rynkach międzynarodowych, oczywiście mając najpierw pozycję mocną w Polsce - mówi Marek Moczulski, prezes Bakalland

Jak państwo może pomóc polskim firmom spożywczym w ich rozwoju? Czego oczekują przedsiębiorcy? Jakie regulacje są potrzebne?

- Im mniej regulacji, tym lepiej. Stabilność otoczenia prawnego jest jednym z największych wskaźników, które powodują, że firma może się rozwijać i planować długofalowo - mówi Moczulski i dodaje - Niech będzie stabilizacja prawa, jasność przepisów, żeby przedsiębiorca spędzał czas na tym jak sprzedawać, jak produkować, jak konkurować, a nie na tym czy dany przepis jest sprzeczny z innym, czy z 10 paragrafu z setnej nowej ustawy wynika coś zupełnie przeciwnego, albo może być zinterpretowane jeszcze zupełnie inaczej.

- Rząd najlepiej wspiera polskie firmy, jakiekolwiek spożywcze czy inne, jeśli zagwarantuje stabilność administracji. To od parlamentu i rządu bardzo dużo zależy czy chociażby egzekucja prawa, kontraktów handlowych itd. czy to działa właściwie. I to jest bardzo duża rola rządu. Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę, natomiast może powiedzieć  - tak ja ci pomagam, bo są jasne reguły gry i jeśli je złamiesz, to ponosisz konsekwencje, ale nie musisz myśleć o tym, ze dany przepis może być sprzeczny z kolejnym przepisem, a ten jeszcze sprzeczny z kolejnym - mówi prezes Bakalland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Moczulski: Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę - ważna jest stabilność administracyjna