Moscovici: KE rozmawia z Polską o zdjęciu procedury nadmiernego deficytu

PAP
opublikowano: 05-05-2015, 12:42

KE rozmawia z polskim rządem o zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu, a podejmując decyzje w tej sprawie, uwzględni swoje majowe prognozy ekonomiczne - oświadczył we wtorek unijny komisarz. ds. ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici.

"Dziś nie ogłaszamy żadnych decyzji. (...) Decyzje będą podejmowane w oparciu o prognozy" - powiedział Moscovici podczas prezentacji wiosennych prognoz gospodarczych Komisji.

Pierre Moscovici
Zobacz więcej

Pierre Moscovici Bloomberg

Dodał, że KE przedstawi rekomendacje dla państw członkowskich w połowie miesiąca. Pytany o możliwość zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu, odpowiedział: "rozmawiamy z polskim rządem".

W kwietniu minister finansów Mateusz Szczurek poinformował, że rząd oczekuje, iż Komisja Europejska już w tym roku zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu. W ocenie polskich władz, deficyt finansów publicznych w zeszłym roku skorygowany o koszty systemowej reformy emerytalnej, które Polska ponosiła przez pierwsze siedem miesięcy 2014 roku, jest mniejszy od 3 proc.

"Poddajemy ten punkt ocenie, może on mieć istotny wpływ na decyzję" - powiedział Moscovici pytany o to, czy KE podziela szacunki wpływu transferów do OFE na zeszłoroczny deficyt.

Zgodnie z majową prognozą KE, deficyt sektora finansów publicznych w Polsce obniży się z 3,2 proc. PKB w 2014 r. do 2,8 proc. w 2015 r.

Szef polskiego resortu finansów szacuje, że deficyt spadnie w 2015 roku do 2,7 proc. PKB. Jak informował w kwietniu w Sejmie wiceminister finansów Artur Radziwiłł, 19 maja Komisja przedstawi swój projekt decyzji, który 19 czerwca będzie ostatecznie przyjmować Rada UE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu