Mostostal Chojnice złożył w KE założenia restrukturyzacji SSN

PAP
opublikowano: 25-08-2008, 18:50

Mostostal Chojnice, który chce kupić Stocznię Szczecińską Nowa (SSN) złożył w Komisji Europejskiej (KE) założenia programu restrukturyzacji stoczni - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Szczecinie przewodniczący Rady Nadzorczej Mostostalu Zbigniew Urbaniec.

"Złożyliśmy w ubiegłym tygodniu gotowe założenia programu w Brukseli. W najbliższych dniach oczekujemy na pierwsze uwagi Komisji Europejskiej do tego programu. Te uwagi będą bazą do całości programu, który inwestor jest zobowiązany wraz ze stroną rządową złożyć Komisji do 12 września" - powiedział dziennikarzom Urbaniec, który jest także szefem projektu restrukturyzacji SSN.

Wcześniej przedstawiciele inwestora spotkali się z władzami samorządowymi Szczecina i regionu, a także z przedstawicielami stoczniowych związków zawodowych.

Urbaniec dodał, że ze strony KE wyszła propozycja odbycia dwóch konsultacji programu restrukturyzacji. Pierwsza z nich miałaby się odbyć jeszcze w sierpniu, a druga w pierwszych dniach września, tak aby cały program "był produktem kompletnym, niezawierającym niedomówień czy nieścisłości" - zaznaczył.

Szef rady nadzorczej Mostostalu poinformował, że SSN - według założeń programu - miałaby być restrukturyzowana wraz z partnerem Mostostalu Chojnice norweską stocznią Ulstein. Zasady współpracy obu podmiotów zostały ze stocznią Ulstein w zeszłym tygodniu ostatecznie zamknięte - podkreślił.

"Program jest na takim etapie dopracowania, że zarówno Mostostal, jak i jego norwescy partnerzy mogą go parafować" - zaznaczył. Ma to się stać najpóźniej w przyszłym tygodniu. W wersji parafowanej musi trafić do UE, to jest jeden z wymogów - podkreślił.

Zdaniem Urbańca, współpraca Mostostalu Chojnice z Ulsteinem ma być wielopłaszczyznowa. Przyznał jednak, że to Norwegowie mają przede wszystkim finansować inwestycję w stocznię.

Podkreślił jednak, że "spełnienie" programu restrukturyzacji zakładu jest m.in. zależne od konsultacji w sprawie nierentownych kontraktów, jakimi jest obarczona stocznia.

"Konsultacje takie i negocjacje z armatorami trwają. Z dwoma spośród trzech są wstępnie określone obiecujące porozumienia. Będą one miały istotne znaczenie dla pakietu finansowego, jaki będzie rozpatrywany przez KE i MSP. Mamy nadzieję, że trzeci armator odpowie także na nasze zaproszenie" - powiedział Urbaniec.

Poinformował, że Mostostal chciałby kontynuować w stoczni budowę statków, ale zakres jej działalności chciałby poszerzyć także o m.in. produkcję wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i samodzielne biuro projektujące statki.

Jak zaznaczył, strona związkowa po poniedziałkowych rozmowach z inwestorem, tak jak i on sam, jest "zadowolona".

Właściciel Mostostalu Chojnice Marian Krawczyk powiedział, że jego firma z optymizmem podchodzi do planowanej prywatyzacji SSN. Podkreślił duże zaangażowanie strony rządowej i samorządowej oraz ich pomoc przy restrukturyzacji zakładu.

Jak dodał, Mostostal prowadzi także rozmowy z inwestorami zagranicznymi (nie zdradził jakimi), którzy są zainteresowani wspólnym inwestowaniem w stocznię. "Prawdopodobnie będzie zapotrzebowanie na tysiąc pracowników. Nie będzie na pewno problemu społecznego. Może być mowa o pewnych przekwalifikowaniach pracowników; typowych zwolnień nie przewidujemy" - dodał Krwaczyk.

Jak zapowiedział w ubiegły czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, w przyszłym tygodniu w Brukseli powinno odbyć się spotkanie resortu skarbu z KE w sprawie planów restrukturyzacji polskich stoczni.

MSP kontynuuje negocjacje z ukraińską firmą ISD Polska na temat planów restrukturyzacji dla stoczni Gdynia i Gdańsk oraz z konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice, które chce kupić zakład w Szczecinie.

Komisja Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Jeśli Bruksela ich nie zaakceptuje zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to oznacza ich bankructwo. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal Chojnice złożył w KE założenia restrukturyzacji SSN