Motoinwestycje [PODCAST]

opublikowano: 17-02-2023, 06:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wiele zmiennych decyduje o cenach aut klasycznych i zabytkowych. Od historii konkretnego modelu lub jego właściciela, po modę. Ten, kto potrafi się w tych zmiennych odnaleźć, może jednak zarobić więcej i często szybciej niż na złocie czy nieruchomościach.

Polski rynek aut klasycznych nie jest duży. Nie oznacza to oczywiście, że w zbiorach rodzimych kolekcjonerów nie ma perełek, które z powodzeniem mogłyby osiągać zawrotne ceny na zagranicznych aukcjach. Próbę oszacowania i analizy polskiego rynku klasyków podejmuje Piotr Sielicki, pasjonat samochodów klasycznych i były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Classicauto”.

Z tym magazynem jest związany także nasz kolejny gość. Piotr Życzyński, jego współwłaściciel, zajmuje się też doradztwem dotyczącym aut klasycznych i sam kolekcjonuje takie samochody. Wspólnie zagraliśmy w pewnego rodzaju grę. Ja określam budżet, on podstawia model, na którym prawie na pewno zarobię. Nasz gość daje też kilka uniwersalnych rad, które mogą pomóc zarabiać na samochodach.

Podczas rozmów kilka razy przewija się twierdzenie, że samochody zabytkowe nie są wyłącznie eksponatami. Większość właścicieli chce się nimi chwalić, w związku z tym zabierają je na przejażdżki. O ryzyku z tym związanym, a co ważniejsze, o metodach walki z tym ryzykiem rozmawiam z Dawidem Kostrzeniem z Warty. Okazuje się, że ubezpieczenie klasyka to nie taka łatwa sprawa.

Niełatwo także rozkręcić profesjonalną licytację. Przemysław Grygiencze, dyrektor operacyjny domu aukcyjnego Ardor, opowiada o biznesie aukcyjnym w Polsce i o tym, jakie auta mają u nas największe wzięcie. Jest też słowo o spodziewanych stopach zwrotu z motoryzacyjnych inwestycji.

O inwestycjach, tym razem w fabrycznie nowe auta, mówi Jakub Pietrzak, współwłaściciel konceptu La Squadra i salonów marek Ferrari, Pagani, Bugatti, Koenigsegg. W jego opinii wciąż nie brakuje szans na to, by chwilę po wyjechaniu z salonu nowym autem, sprzedać je z zyskiem. Sporym.

Serdecznie zapraszam. Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Goście:

2'02" Piotr Sielicki - o polskich kolekcjach

9'43" Piotr Życzyński - o zasadach inwestowania

20'52" Dawid Kostrzeń - o ubezpieczeniach

30'42" Przemysław Grygiencze - o aukcjach

39' Jakub Pietrzak - o inwestycjach w nowe auta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane