MRR: więcej doradztwa i pożyczek na biznes

opublikowano: 05-01-2012, 00:00

Od nowego roku resort rozwoju regionalnego ma dodatkowe instrumenty wsparcia przedsiębiorczości i rozwoju zawodowego.

Wraz z 1 stycznia w życie weszły zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL). Ministerstwo rozwoju regionalnego (MRR) wprowadziło je, korzystając z opcji tzw. przeglądu śródokresowego. Pozwala ona na modyfikacje w unijnych programach, aby lepiej dopasować wsparcie do potrzeb odbiorców i zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Od Nowego Roku w PO KL pojawiły się nowe formy wsparcia dotyczące przedsiębiorczości.

— Wprowadzamy narzędzia i pilotaże rozwiązań, które szerzej będą stosowane w przyszłej unijnej perspektywie budżetowej, czyli latach 2014-20. Wtedy większa część wsparcia będzie kierowana na instrumenty zwrotne — mówi Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego odpowiedzialny za PO KL.

Na preferencyjne pożyczki…

40 mln EUR z programu zostanie przeznaczonych na nowy instrument — preferencyjne pożyczki na założenie własnego biznesu. Można będzie się ubiegać o wsparcie w wysokości do 50 tys. zł. Ten instrument będzie działał równolegle z dotacjami, które jednak zostaną ograniczone do grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Finansowa pomoc zostanie połączona ze wsparciem szkoleniowo-doradczym, zarówno na etapie zakładania biznesu, jak i na początku jego działania. Na czym ma polegać preferencyjność pożyczek?

— Będą one bardziej konkurencyjne niż najlepsza oferta dostępna w tym czasie na rynku — tłumaczy Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Pojawią się także pożyczki dla przedsiębiorstw społecznych (np. spółdzielni socjalnych) — na nie przeznaczone zostało 7,5 mln EUR.

— Wiele z tych przedsiębiorstw upada, bo nie mają dostępu do kapitału koniecznego na prowadzenie działalności. Ten instrument ma to zmienić. Ale podkreślam, to są pieniądze na rozwój, a nie utrzymanie — mówi Paweł Orłowski.

Każde przedsiębiorstwo będzie mogło otrzymać pożyczkę do 100 tys. zł. Według planów do końca 2015 r. wsparcie trafi do 250 podmiotów.

…i fundusze szkoleniowe

Pilotażowo wprowadzony zostanie instrument, który zwiększa zakładowe fundusze szkoleniowe w firmach, a jednocześnie włącza w ich zarządzanie partnerów społecznych takich jak związki zawodowe. Pula wsparcia to 1,8 mln EUR.

— Obecnie zarząd i związki zawodowe często stoją do siebie w opozycji. Chodzi o to, aby pewnymi sprawami zarządzali wspólnie. Tak teraz będzie w przypadku funduszy szkoleniowych na rozwój kwalifikacji pracowników — mówi Paweł Orłowski.

Kolejnym pilotażem jest doradztwo dla dorosłych dotyczące diagnozy potrzeb, wyboru kierunków i formy podnoszenia kwalifikacji. Na ten instrument przeznaczono 7 mln EUR.

s.sacharczuk@pb.pl �

22-333-98-54

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu