MSP dostaną unijne wsparcie

Inga Rosińska
opublikowano: 13-12-2000, 00:00

MSP dostaną unijne wsparcie

Komisja Europejska, Bank Rozwoju Rady Europy i Kreditanstalt für Wiederaufbau wyłożą 134 mln EUR na ułatwienie dostępu do kredytów dla firm w krajach kandydujących do UE.

Komisja Europejska wspólnie z Bankiem Rozwoju Rady Europy i bankiem Creditanstalt für Wiederaufbau przyznały 134 mln EUR (522,6 mln zł) na program, który ułatwi przedsiębiorcom dostęp do środków finansowych.

W szczególności chodzi o pomoc lokalnym bankom w lepszej ocenie przedsiębiorstw, kontroli przydzielania pożyczek, a także w poprawie jakości oferty.

— Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarczym kandydatów — podkreślił składając podpis na dokumencie Günter Verheugen, komisarz ds. rozszerzenia.

Dodał, że unijny program ma przede wszystkim ułatwić dostęp do mikrofinansowania i nisko oprocentowanych pożyczek. Rozwój MSP pozwoli na stały wzrost gospodarczy i spełnienie kryteriów kopenhaskich będących podstawowym warunkiem wejścia do UE (m.in. istnienie sprawnej gospodarki rynkowej).

Pieniędzmi zarządzać będzie BRRE we współpracy z Kreditanstalt für Wiederaufbau. Obie instytucje wyłożyły 113 mln EUR (440,7 mln zł). Subwencja Komisji Europejskiej wynosi zaledwie 21 mln EUR (81,9 mln zł).

UE wspomaga MŚP od 1990 roku w ramach programu PHARE. BRRE finansował w ostatnich latach programy tworzenia miejsc pracy i ich utrzymywania m.in. we wschodnich landach Niemiec, na Węgrzech, w byłej republice Jugosławii i w Macedonii.

Kreditanstalt für Wiederaufbau to jedna z ważniejszych niemieckich instytucji bankowych wspierających przedsiębiorców. Jej aktywa sięgają 197 mld EUR (768,3 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Inga Rosińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Aktualności / MSP dostaną unijne wsparcie