MSP: na przełomie 2014 i 2015 r. pierwsze wydobycie gazu łupkowego

PAP
opublikowano: 15-03-2012, 08:44

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski ocenia, że na przełomie 2014 i 2015 r. realne jest pierwsze wydobycie gazu łupkowego w Polsce na poziomie 0,5-1 mld m sześc.

"Obecność gazu łupkowego w Polsce została potwierdzona (...) Kluczowym zadaniem dla polskich geologów i firm sektora paliwowego jest określenie, jaka jest zasobność w gaz łupkowy skał" - powiedział w czwartek Budzanowski w radiu TOK FM.

Dodał, że obecne szacunki oparte są o wiedzę teoretyczną.

"Żeby tak naprawdę stwierdzić, jakie te zasoby są, musimy przeprowadzić dużą ilość odwiertów, co najmniej kilkadziesiąt, które powinny być przeprowadzane do końca tego roku. Wtedy będziemy mogli powiedzieć precyzyjnie, czy mówimy o ilości 1 czy 2 bln m sześc. (...) Nawet jednak gdyby było to 1 czy 2 bln m sześc., wystarczyłoby nam to na kilkadziesiąt lat naszego zużycia gazu" - poinformował.

Jego zdaniem na przełomie 2014 i 2015 roku "powinno nastąpić pierwsze wydobycie gazu z łupków". "Trudno powiedzieć, czy to będzie pół miliarda, czy 1 mld m sześc. To zależy od zasobności tych skał. Ale myślę, że to cel, który powinien być osiągalny" - powiedział.

Dodał, że "w kolejnych latach powinniśmy dojść do ilości od 5 do 10 mld m sześc. gazu, który byłby dystrybuowany na polskim rynku".

"Jednocześnie powinniśmy przygotować naszą infrastrukturę, (...) która tworzy się wokół wydobycia gazu z łupków, jak budowa nowych gazociągów, nowego terminalu gazu skraplającego, by wydobyty gaz wysyłać na rynki światowe" - stwierdził. Dodał, że "tu mówimy o wielomiliardowych inwestycjach".

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej oszacowała, że polskie zasoby gazu łupkowego wynoszą 5,3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny wstępnie ocenia, że zasoby są wyraźnie niższe. Pełny raport na temat szacunków PIG opublikuje 21 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane