MSP pod opieką aniołów biznesu

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 01-11-2016, 22:00

Młode, innowacyjne firmy, którym brakuje kapitału na rozwój, mogą liczyć na pomoc inwestorów prywatnych.

Zobacz więcej

Helpsg, CC0 Public Domain, via Pixaby

Unijny program ESIL Pilot ma wspierać rozwój rynku kapitałowego tworzonego przez aniołów biznesu. W Polsce dopiero raczkuje, ale ma bardzo duży potencjał. Kim są aniołowie biznesu? Najczęściej to przedsiębiorcy albo majętne osoby, które pomagają w realizacji ciekawych pomysłów biznesowych nie tylko pieniędzmi, ale również poprzez swoją wiedzę, kontakty i doświadczenie. — Pilotażowy program ESIL skierowany do nowo powstających przedsiębiorców sektora high-tech jest zbieżny z krajowymi działaniami na rzecz aktywizacji tego rynku. Mam nadzieję, że w pełni zostanie wykorzystany w naszym kraju. Polski rząd chce zachęcać inwestorów prywatnych do aktywnego inwestowania w krajowe innowacje i nowe przedsiębiorstwa — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Komisja Europejska (KE) zdecydowała, że wsparcie na pobudzenie aktywności aniołów biznesu trafi do trzech europejskich krajów, w których liczba tego typu inwestorów i ich działań jest relatywnie niewielka. Wybrała Polskę, Rumunię oraz Słowację. Jakie projekty mogą liczyć na dofinansowanie z programu ESIL Pilot? Przede wszystkim przedsięwzięcia, których celem jest rozwój wysoce innowacyjnych start-upów i MSP w branży nowych technologii. KE doceni również wspólne, międzynarodoweprojekty realizowane między sieciami aniołów biznesu w krajach członkowskich. Pilotaż będzie trwał do grudnia tego roku. Jeżeli zakończy się sukcesem, będzie kontynuowany w ramach większego programu wsparcia, wprost powiązanego z unijnym programem „Horyzont 2020”.

— Rozwój polskiego rynku inwestorów prywatnych jest istotnym elementem jednego z ważnych zadań naszego rządu, czyli zapewniania nauce i gospodarce dostępu do finansowania, w szczególności projektów innowacyjnych. Program ESIL, jako instrument ukierunkowany na edukację i rozwój środowisk Business Angels w Polsce, z pewnością będzie pomocny w realizacji tych zadań — zaznacza Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Aniołowie biznesu w Polsce nie ukrywają, że liczą na dobrą współpracę z krajowymi instytucjami. Kluczową z nich ma być Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

— Polski Fundusz Rozwoju wprowadza nowe, otwarte podejście do partnerów, gwarantuje elastyczność i profesjonalny proces inwestycyjny. Środowisko inwestorów business angels jest dla nas bardzo ważne i cieszę się, że się rozwija. PFR przygotował dla niego w ramach PFR Ventures specjalną ofertę Biznest, w ramach której przygotowano ponad ćwierć miliarda złotych na koinwestycje z aniołami biznesu w innowacyjne MSP we wczesnej fazie rozwoju — zapowiada Paweł Borys, prezes PFR. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu