MSZ: Rosja nie będzie prosić Unii Europejskiej o zakończenie sankcji

opublikowano: 01-04-2022, 07:25

Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapewnił, że Rosja nie poprosi Unii Europejskiej o zakończenie sankcji nałożonych na kraj za napaść na Ukrainę, informuje Reuters powołując się na rosyjską agencję RIA.

Nikołaj Kobriniec, szef departamentu współpracy europejskiej w rosyjskim MSZ miał podkreślać, że Rosja dysponuje wystarczającym „marginesem bezpieczeństwa”.

- Unia Europejska nie jest centrum wszechświata – oświadczył.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosja została ukarana bezprecedensowymi sankcjami za napaść na Ukrainę. Wycofało się z niej kilkaset międzynarodowych firm, a USA i Wielka Brytania ogłosiły, że nie będą już kupować rosyjskiej ropy i gazu. Według ostatnich szacunków, sankcje przyczynią się do spadku PKB Rosji o ok. 10 proc. w tym roku. Prawdopodobnie pierwszy raz od upadku ZSRR doświadczy dwuletniej recesji. Oficjalnie inflacja wynosi w Rosji już ponad 15 proc. W wielu regionach kraju doszło do gwałtownego wzrostu dóbr codziennego użytku i podstawowych produktów spożywczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane