Mundell zapowiada 7 proc. roczne tempo wzrostu Chin w ciągu 20 lat

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 17:43

Chiny będą rozwijać się w tempie co najmniej 7 proc. rocznie przez najbliższe 20 lat. Opinię tak wyraził laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 1999 roku, Amerykanin Robert Mundell, podczas dyskusji online, przeprowadzonej w Pekinie przez partyjną gazetę "Renmin Ribao".

Chiny będą rozwijać się w tempie co najmniej 7 proc. rocznie przez najbliższe 20 lat. Opinię tak wyraził laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 1999 roku, Amerykanin Robert Mundell, podczas dyskusji online, przeprowadzonej w Pekinie przez partyjną gazetę "Renmin Ribao".

Zdaniem Mundella, zbyt duża zmiana kursu chińskiej waluty zwanej RMB (renminbi) lub juan, mogłaby doprowadzić m.in. do obniżenia o połowę wzrostu gospodarczego, sięgającego obecnie ok. 9 proc., zmniejszenia zysków firm i inwestycji zagranicznych, oraz do zwiększenia bezrobocia.

Amerykański noblista uważa, że nadmierna aprecjacja RMB mogłaby nawet spowodować kryzys finansowy w Chinach.

Powiedział on, że eksport chińskich towarów i usług, stanowiący obecnie 5-6 procent światowego eksportu, sięgnie niedługo 9 proc. "To jest nieuchronne w sytuacji, gdy kraj gwałtownie się rozwija" - ocenił.

Dla potwierdzenia swej prognozy Mundell przytoczył analogiczny  przykład Japonii.

Robert Mundell zasugerował także Chińczykom, by zmierzali do wymienialności swej waluty.

Przewiduje on, że handel chińsko-amerykański będzie rósł jak na drożdżach, a obydwie gospodarki będą się szybko integrować. Uczony wróży,  że Stany Zjednoczone utrzymywać będą deficyt w wymianie z Chinami, te zaś osiągną ujemne saldo w obrotach z państwami Azji Południowo-Wschodniej.

Henryk Suchar

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane