Murapol zamierza podwoić ofertę

opublikowano: 11-03-2021, 20:00

Pandemiczny rok nie był taki zły, ale w 2021 deweloper chce wprowadzić do sprzedaży dwa razy więcej mieszkań.

W ubiegłym roku Murapol nie zrealizował założonych celów. Planował utrzymać sprzedaż na poziomie 3-3,5 tys. mieszkań i przekazać nabywcom 3,5-4 tys. Tymczasem klienci odebrali klucze do 2922 lokali, co oznacza spadek o 6,5 proc. Mimo to spółka jest z siebie zadowolona.

– Utrzymaliśmy mocne i stabilne wyniki operacyjne i choć nieznacznie odbiegały one od pierwotnych założeń, utrzymaliśmy pozycję jednego z głównych graczy na rynku. Pomimo sprzedania nieco mniejszej liczby mieszkań zrealizowaliśmy z naddatkiem cele dotyczące marż i powtarzalnego poziomu EBITDA - podkreśla Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

Pod koniec grudnia firma dysponowała bankiem ziemi o wartości 638 mln zł. Stale poszukuje nowych działek - obecnie zamierza pozyskać grunty pod budowę ok. 7 tys. mieszkań.

– Nasz aktualny portfel inwestycji w projektowaniu obejmuje 10 tys. lokali, ale nie jest to katalog zamknięty – zaznacza Nikodem Iskra.

Murapol chce skupiać się na nieruchomościach w rozwijających się dzielnicach miast, tzw. middle ring - dobrze skomunikowanych i z zapleczem infrastrukturalnym. W budowie ma 6 tys. mieszkań w 12 miastach.

Mogło być gorzej
Mogło być gorzej
Nikodem Iskra, prezes Murapolu, jest zdania, że choć pandemia zaszkodziła gospodarce, ubiegły rok był względnie dobry dla branży deweloperskiej.
Tomasz Pikula

Na 2021 r. spółka planuje podwojenie liczby lokali wprowadzanych do oferty (w stosunku do zeszłorocznego poziomu) i przekroczenie progu 20 tys. lokali przekazanych klientom od początku działalności, czyli przez dwie dekady. Szacuje, że w ciągu 12 miesięcy otrzyma pozwolenia na budowę ok. 5 tys. lokali.

– Kredyty hipoteczne znów są stosunkowo łatwo dostępne, a na dodatek tańsze niż rok temu. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że od sierpnia 2020 r. popyt systematycznie się odbudowuje, a w ubiegłym roku wartość udzielonych hipotek spadła zaledwie o 3 proc. w stosunku do 2019 r. - mówi Nikodem Iskra.

Murapol chce ułatwić klientom dostęp do finansowania. Wiosną ubiegłego roku uruchomił program #BankPartnerMurapol we współpracy z mBankiem oraz ING Bankiem Śląskim. Informuje, że korzystający z niego klienci mogą liczyć na priorytetowe rozpatrzenie wniosków kredytowych, szybsze i łatwiejsze przejście przez procedury i wsparcie zespołu doradców finansowych.

– Z wynegocjowanych przez nas w ramach programu udogodnień skorzystało na razie blisko 400 osób. Widząc duże zainteresowanie projektem, zamierzamy go rozwijać - twierdzi prezes Murapolu.

Problem z urzędami
Mateusz Mucha
menedżer w Domu Maklerskim Navigator

To, czy podwojenie oferty Murapolu spotka się z akceptacją rynku, zależy od harmonogramów i lokalizacji mieszkań wprowadzanych do sprzedaży Pytanie, czy podwojenie dotychczasowej, dużej oferty jest w ogóle możliwe w warunkach powolnego postępowania administracyjnego. Deweloperzy sygnalizują problemy z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę w rozsądnych terminach.

Prognozujemy, że ceny na rynku mieszkań nadal będą rosły, ale raczej nie tak dynamicznie, jak do tej pory. Także w tym zakresie ważną rolę będą odgrywały urzędy - powolne wydawanie decyzji administracyjnych ogranicza podaż. Deweloperzy są gotowi sprzedawać więcej mieszkań, ale nie mogą ze względu na brak niezbędnych pozwoleń, a to dodatkowo stymuluje wzrost cen.

Popyt na kredyty mieszkaniowe zależy od tego, na jakich warunkach będą ich udzielać banki. Niedobór mieszkań na rynku powoduje, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, więc strona popytowa nie jest rozgrywającym. Na początku 2020 r., w związku z wybuchem pandemii, wymagania w zakresie wkładu własnego mocno wzrosły, osiągając nawet 30 proc. Teraz banki obniżają je z powrotem do ok. 10 proc. Dodatkowo na popyt silnie oddziałują niskie stopy procentowe, które podwyższają zdolność kredytową klientów, a także stymulują rynek deweloperski w zakresie nabywania mieszkań na wynajem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane