Na finiszu sesji europejskie giełdy wyraźnie osłabły

opublikowano: 06-02-2007, 18:25

Wtorkowa sesja przez dłuższą część dnia stała pod znakiem zwyżki większości indeksów na trzech największych zachodnioeuropejskich giełdach.

Wtorkowa sesja przez dłuższą część dnia stała pod znakiem zwyżki większości indeksów na trzech największych zachodnioeuropejskich giełdach.

Utrzymująca się od połowy ubiegłego tygodnia aprecjacja jest pokłosiem ostatniego posiedzenia Fed, na którym pozytywnie oceniono rozwój amerykańskiej gospodarki, i w miarę „neutralne” przełożenie na inflację. Tym samym część wskaźników znalazła się ponownie na sześcioletnich maksimach, jak przykładowo indeks Eurofirst 300. Jednak po południu trend wyraźnie osłabłe, zaczęła się realizacja zysków.

Nastroje inwestorom poprawiły najnowsze rekomendacje. Analitycy zasugerowali zakup walorów banków sieci detalicznych.

W tym drugim przypadku za zwiększaniem zaangażowania w akcje detalistów opowiedzieli się specjaliści z UBS. Podnieśli oni cenę docelową dla akcji Tesco z 470 do 550 pensów. Zwiększyli również wycenę papierów sieci William Morrison Supermarkets z 340 do 360 pensów.

Zalecenie „kupuj” wsparło kwotowania ING, największej holenderskiej instytucji finansowej. W efekcie kurs znalazł się powyżej szczytów osiągniętych w październiku minionego roku.

Zwyżka notowań stała się również udziałem brytyjskiego banku Lloyds TBS, którego ocenę inwestycyjną podniósł Credit Suisse.

Silną zwyżką mogły poszczycić się papiery BAE, brytyjskiej spółki zbrojeniowej. To zasługa poniedziałkowego wystąpienia amerykańskiego prezydenta George W. Busha w Kongresie, który zapowiedział rekordowe wydatki na zbrojenia.

Niemiło zaskoczył rynek potentat sektora paliwowego BP. Gigant z Wysp Brytyjskich odnotował w czwartym kwartale 22 proc. spadek zysku, co było następstwem przerw w produkcji oraz spadku marż. Nie uwzględniając wartości zapasów, zyski pokryły się z prognozami analityków. Kurs spadał momentami sporo ponad 2 proc.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane