Na stoły we Włoszech wracają krajowe kasztany

  • DI
opublikowano: 01-10-2018, 22:00

Tegoroczne zbiory będą wyższe o 80 proc. niż przed pięcioma laty — szacuje rolniczy związek Coldiretti.

Włoskim kasztanom jadalnym groziło całkowite zniknięcie po tym, gdy w 2013 r. kryzys wywołały owady z Chin, które zniszczyły drzewa niemal na całym Półwyspie Apenińskim. Według prognoz, zbiory w tym roku sięgną 30 tys. ton wobec 18 tys. przed pięcioma laty.

Tegorocznym wynikom daleko jednak do wyników sprzed 10 lat, gdy zebrano 55 tys. ton, a jeszcze dalej do produkcji sprzed 100 lat temu — ponad 800 tys. ton. Wraz z wyjściem z zapaści import kasztanów zaczyna spadać, ale nadal w sprzedaży jest ich bardzo dużo z Turcji, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Wiele z nich sprzedawanych jest jako włoskie, co ma poważne konsekwencje dla krajowych producentów.

Kasztany są jednym z podstawowych składników jesiennej i zimowej włoskiej kuchni, przede wszystkim zup, risott, pieczeni mięsnych, a także ciast i tortów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy