Czytasz dzięki

Na szczycie Indie-UE wyrażono wolę rozwijania współpracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2005, 14:47

Na szczycie Indie-UE podpisano w środę w Delhi porozumienia o współpracy w dziedzinie handlu, technologii i bezpieczeństwa. Tego samego dnia Indie poinformowały też o planach zakupu 43 Airbusów za 2,2 miliarda dolarów.

Na szczycie Indie-UE podpisano w środę w Delhi porozumienia o współpracy w dziedzinie handlu, technologii i bezpieczeństwa. Tego samego dnia Indie poinformowały też o planach zakupu 43 Airbusów za 2,2 miliarda dolarów.

    Brytyjski premier Tony Blair, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w UE, wyraził opinie, że podpisane w Delhi porozumienia są "punktem zwrotnym" w stosunkach Unii z Indiami. Przewidziano m.in. powołanie gremium, którego zadaniem będzie promocja współpracy gospodarczej.

    Premier Indii Manmohan Singh mówił o wytyczeniu drogi, która umożliwi pełne wykorzystanie potencjału obu stron.

    Uzgodniono m.in. współpracę w poszukiwaniu "czystych" źródeł energii w ramach walki z globalnym ociepleniem. UE obiecała poprzeć starania Indii o udział w międzynarodowym programie badawczym, dotyczącym fuzji jądrowej.

    We wspólnym oświadczeniu, opublikowanym na zakończenie szczytu podkreślono też, że Indie i UE zobowiązały się do zacieśniania współpracy w walce z terroryzmem

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane