Na wykresie euro pojawił się krzyż śmierci

opublikowano: 07-06-2018, 14:13
aktualizacja: 07-06-2018, 14:16

Obstawianie odbicia w notowaniach euro do dolara może być przedwczesne, podpowiada jeden z sygnałów analizy technicznej.

Od dołka sprzed półtora tygodnia kurs euro odbił się o 2,7 proc., wracając powyżej 1,18 USD. Jednak przecena w notowaniach wspólnej waluty wcale nie musi dobiegać końca. Przynajmniej taki wniosek można wyciągnąć z sygnału wysłanego przez wykres – przecięły się na nim dwie średnie kroczące. Średnia 50-sesyjna spadła poniżej średniej 200-sesyjnej, co oznacza pojawienie się krzyża śmierci, sygnału tradycyjnie interpretowanego jako zapowiedź przeceny.

Warto jednak pamiętać, że skuteczność krzyża śmierci bywa ograniczona, bo jest on wskaźnikiem opóźnionym. Najbardziej skuteczny jest w silnych tendencjach – od wystąpienia krzyża śmierci w lipcu 2014 r. do odwrotnego sygnału – złotego krzyża – z października 2015 r. euro osłabiło się do dolara o 24 centy. Jednak w późniejszym czasie, gdy ukształtowała się tendencja boczna, skuteczność naprzemiennych krzyży śmierci oraz złotych krzyży okazała się bardzo umiarkowana.

Notowaniom euro do dolara, które w wyniku kwietniowo-majowej przeceny utraciły całość odnotowanych od początku roku zwyżek, nie sprzyja kryzys polityczny we Włoszech, podwyżki stóp Fedu oraz pogorszenie danych ze strefy euro. Od przełomu lutego i marca obliczany przez Citigroup indeks niespodzianek ekonomicznych dla strefy euro znajduje się poniżej zera, co oznacza, że schodzące dane są gorsze od prognoz, podczas gdy podobny wskaźnik dla USA zdołał utrzymać się nad kreską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy