Nadwyżka budżetowa Niemiec zrewidowana w górę

opublikowano: 21-10-2019, 12:31

Eurostat skorygował w górę wielkość ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej Niemiec. To zła wiadomość dla eurolandu, donosi Reuters.

Nadwyżka budżetowa Niemiec wyniosła w 2018 roku 1,9 proc. PKB, podał w poniedziałek Eurostat. W kwietniu szacował jej wielkość na 1,7 proc. PKB. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku szacunków dla poprzednich lat. W 2018 roku wielkość nadwyżki budżetowej w poprzednim roku skorygowano z początkowego 1,0 proc. PKB na 1,2 proc. PKB. W przypadku bilansu 2016 roku wielkość nadwyżki korygowano z 0,9 proc. PKB do 1,2 proc. PKB. Reuters zwraca uwagę, że jeśli ten trend będzie kontynuowany w 2020 roku planowane przez Niemcy poluzowanie wydatków może okazać się mniejsze niż jest to prognozowane i nie spełni oczekiwań tych, którzy liczą na wsparcie dla gospodarki eurolandu.

- Niemcy zobowiązały się do redukcji swojej nadwyżki strukturalnej z 1,25 proc. w tym roku do 0,5 proc. w przyszłym – powiedział agencji Andrew Kenningham z Capital Economics. – Obiecały jednak zredukować ją o podobną wielkość w ubiegłym roku, a tego nie zrobiły – dodał.  

W jego ocenie, nie ma co oczekiwać na „stymulację fiskalną w 2020 roku” w strefie euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane