Nadzór znów upomina krajowe TFI

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 21-03-2014, 00:00

Fundusze nie gwarantują zysku, więc nie mogą być przedstawiane jako substytut lokaty — przypomina KNF i wzywa TFI do przeglądu prospektów.

Dzięki porównywalnym lub nieco wyższym stopom zwrotu może stanowić ciekawą alternatywę dla krótkoterminowych depozytów bankowych — w ten sposób przedstawiany jest Eques Pieniężny, czyli fundusz, który — według danych na koniecstycznia — ulokował ponad 60 proc. portfela w obligacjach korporacyjnych. W dokumentach informacyjnych można również przeczytać, że jest to produkt o najniższym profilu ryzyka (1 w skali od 1-7) i charakteryzujący się najwyższą płynnością inwestycji.

Tak formułowana charakterystyka funduszy w prospektach informacyjnych, kartach produktów i innych dokumentach reklamowych, zdaniem KNF, wprowadza inwestorów i potencjalnych klientów w błąd. A okazuje się, że nie tylko Eques grzeszy. Z lokatą bankową mierzą się także m.in. Novo Gotówkowy, Amplico Lokacyjny, Arka Ochrony Kapitału, Copernicus Płynnościowy Plus i Open Pieniężny. W informacjach o produktach brakuje też czasem informacji, że zysk z funduszu, w odróżnieniu od lokaty, nie jest gwarantowany — o tym rzetelnie informuje niewielu powierników. Wśród nich są Altus Pieniężny, który dąży do „wzrostu wartości lokat, ale celu nie gwarantuje” i UniKorona Pieniężny, który wręcz zniechęca do zakupu jednostek tych, którzy „oczekują gwarantowanego zysku”.

„Szczególną wątpliwość Urzędu budzi praktyka przedstawianiafunduszy, jako bardzo bezpiecznych, w sposób sugerujący brak występowania jakichkolwiek ryzyk […] Obserwowane są również przypadki prezentowania inwestycji w jednostki uczestnictwa jako substytutu lokat bankowych. Takie podejście może wprowadzać w błąd. Przy określaniu celu inwestycyjnego należy zastrzec, że fundusz nie gwarantuje jego osiągnięcia” — czytamy w piśmie, które KNF rozesłało wczoraj do krajowych TFI. Regulator rynku zwraca również uwagę na uczciwe określanie poziomu ryzyka danego produktu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zdaniem KNF, towarzystwa nie mogą przedstawiać jako bardzo bezpiecznych i płynnych tych funduszy, które mają znaczący udział w portfelu obligacji korporacyjnych, cechujących się ograniczoną płynnością. A w taki właśnie sposób, w okresie swojej świetności, prezentowany był klientom Idea Premium, który mimo że większość aktywów lokował w papiery przedsiębiorstw, miał być bezpiecznym produktem o najwyższej płynności. Deklaracja ta zderzyła się boleśnie z rzeczywistością w 2012 r., gdy fundusz został uziemiony, a inwestorzy przez pół roku nie mogli wycofać pieniędzy.

Dziś KNF bierze pod lupę pozostałe TFI i wzywa do przeglądu wszystkich dokumentów udostępnianych klientom (prospektów informacyjnych, kart produktu i materiałów reklamowych), a w przypadku występowania nieprawidłowości, prosi o dokonanie odpowiednich zmian do końca maja 2014 r. To już drugie takie upomnienie w ostatnich dniach.

W poniedziałek, 17 marca, nadzorca wysłał do powierników pismo, w którym nakazuje zbadanie, czy w ich firmie nie dochodzi do konfliktu interesów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane