Nagel: konieczne są dalsze działania EBC w celu ograniczenia inflacji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-01-2023, 13:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Joachim Nagel, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) uważa, że konieczne są dalsze działania ze strony władz monetarnych i dodatkowe środki by przywrócić inflację do celu banku, informuje Bloomberg.

Joachim Nagel
Joachim Nagel
Alex Kraus/Bloomberg

Kierujący pracami Bundesbanku Nagel powiedział, że kontynuowanie agresywnej polityki EBC uzasadniają m.in. rosnące długoterminowe oczekiwania związane z inflacją.

Uważam, że EBC musi podejmować kolejne działania w zakresie polityki pieniężnej, by zatrzymać oczekiwania inflacyjne i je odwrócić – stwierdził Nagel, dodając, że priorytetem pozostaje sprowadzenie inflacji do celu EBC na poziomie około 2 proc.

W ramach rozpoczętego w 2022 r. cyklu zaostrzania polityki monetarnej EBC podwyższył już stopy procentowe o łącznie 250 punktów bazowych zacieśniając warunki finansowania w niespotykanym do tej pory tempie.

Nagel przyznał, że wyzwaniem pozostaje uniknięcie recesji, a bank centralny musi ważyć walkę z inflacją z ryzykiem nadmiernego spowolnienia gospodarki. Podkreślił, że w pełni przychyla się do stwierdzenie szefowej EBC, Christine Lagarde, że „pozwolenie na umocnienie inflacji byłoby jeszcze gorsze” w odniesieniu do ewentualnego zaakceptowania wolniejszego wzrostu gospodarczego czy nawet płytkiej i krótkotrwałej recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane