Najbardziej hojni Amerykanie, najmniej - Rosjanie

opublikowano: 03-12-2019, 22:00

1,3 mln osób ze 126 krajów na świecie odpowiedziało na pytania, które miały pokazać, czy są skłonni do pomagania obcym i udzielania się charytatywnie.

Wyniki tej ankiety — prowadzonej co roku od dekady przez Carites Aid Foundation — przedstawiono w raporcie „World Giving Index” („Światowy indeks hojności”). Publikacja przedstawia ranking najbardziej szczodrych krajów na świecie, tj. takich, których obywatele mają altruistyczne i prospołeczne postawy. Ankieta wymaga tylko trzech odpowiedzi dotyczących ostatniego miesiąca. Pytania brzmią: „Czy pomogłeś obcej osobie, jeśli tego potrzebowała?”, „Czy przekazałeś pieniądze na cel charytatywny?”, „Czy wsparłeś jakąś organizację jako wolontariusz?”. Z roku na rok zestawienie się zmienia. Tym razem raport był podsumowaniem wyników całej dekady. Polska trafiła do pierwszej dziesiątki krajów, które najbardziej pogorszyły wynik, tracąc średnio 7 punktów rocznie.

Autorzy raportu podkreślają, że postawy Polaków pogorszyły się w sferze… dzielenia się pieniędzmi. Razem z nami w grupie najmocniej spadających w rankingu krajów znalazły się m.in.: Maroko, Afganistan, Czechy, Litwa i Filipiny. W gronie krajów, które najbardziej znacząco poprawiły wyniki, znalazły się kraje, w których wojna to nie historia, tylko świeża sprawa — Irak oraz Bośnia i Hercegowina, kraje afrykańskie, np. RPA i Kenia, ale także ZEA. Najważniejsze w rankingu są jednak kraje, których wyniki ogółem przez ostatnie 10 lat były najlepsze. Na czele znalazły się Stany Zjednoczone — tym samym autorzy raportu nazwali Amerykanów najbardziej hojnym narodem świata. A najmniej szczodrym? Tutaj niechlubnym liderem zostali Rosjanie.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy