Najważniejsze tendencje na rynkach walutowych

Trzeci kwartał kończył się pod znakiem utrzymania związanej z powściągliwością Fedu siły dolara oraz słabości złotego wskutek obaw o postanowienie TSUE w sprawie kredytów walutowych.

Jednak już wraz z początkiem października nadeszła korekta w tych tendencjach. Jakie perspektywy waluty mają na kolejne tygodnie? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research. Oto trzy wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Dolar pod szczytami

Indeks dolara otarł się o ponaddwuletni szczyt sprzed miesiąca, mimo że we wrześniu Fed obniżył stopę procentową o 0,25 pkt baz. Stało się tak, ponieważ posiedzenie miało jastrzębi wydźwięk — nie zapowiedziano dalszego łagodzenia. Dodatkowo dane z USA są nawet nieco lepsze od prognoz, inaczej niż w pozostałych głównych gospodarkach. Dolarowi sprzyjały też największe od kryzysu finansowego zaburzenia na rynku pieniężnym w USA — wzrost ryzyka oznacza ucieczkę kapitału w aktywa dolarowe. W perspektywie kolejnych miesięcy o sile dolara zdecyduje obraz polityki Fedu na tle innych banków oraz losy wspierającej go wojny handlowej. W perspektywie lat bliźniacze deficyty (handlowy i fiskalny) będą jednak musiały osłabić dolara, zapowiada Michael Bolliger z UBS WM.

2. Złoty odrobi część strat

Prognozy kursu EUR/PLN na koniec roku wzrosły wraz ze wzrostem bieżącego kursu euro. Mediana prognoz wynosi 4,30 zł, co oznacza, że banki uwzględnione w konsensie prognoz SpotDaty oczekują nieznacznego umocnienia złotego. Jednak Nordea prognozuje utrzymanie się kursu złotego w okolicach 4,40 za euro, ponieważ historycznie w okresie okołowyborczym złoty osłabiał się wobec euro. Na zmianę kursu prawdopodobnie nie wpłynie polityka pieniężna prowadzona przez RPP, która nie zamierza zmieniać stóp. W związku z niepewnością co do konsekwencji wyroku TSUE zmienność notowań złotego może się utrzymać.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

3. Rekordowa słabość forinta

We wrześniu forint stracił do euro ponad 1 proc., pogłębiając historyczny dołek, i kończył miesiąc najsłabszym wynikiem spośród wszystkich ważniejszych środków płatniczych. W walutę znad Balatonu biły bardzo gołębie sygnały z banku centralnego, który podkreślał zagrożenia dla wzrostu i przejście rachunku bieżącego do deficytu. Słabość wzrostu w Europie i ryzyko związane z bezumownym brexitem grozi forintowi przeceną jeszcze o 3 proc. w ciągu kolejnych 12 miesięcy, ocenia A. Christovova z JPMorgana.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotDaty, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotDaty Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotDatę Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+. Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu