Największa przecena miedzi od 2015 roku

opublikowano: 06-07-2018, 13:03

Jeśli notowania miedzi traktować jako wskaźnik oczekiwań globalnej koniunktury, to rynek właśnie wysłał sygnał iż obawia się o utrzymanie wzrostu.

Od 7 czerwca, kiedy notowania miedzi osiągnęły czteroletnie maksimum, cena tony metalu spadła o ponad 1000 USD i jest najniższa od prawie roku. Rynek obawia się dekoniunktury spowodowanej eskalacją wojny handlowej USA z największymi partnerami. W piątek zaczęły obowiązywać cła nałożone przez Waszyngton na chiński import wartości 34 mld USD i kontrcła nałożone na amerykańskie dobra sprowadzane do Chin.

Notowania miedzi od początku roku
Zobacz więcej

Notowania miedzi od początku roku

- Ceny metalu spadły niesamowicie w ciągu ostatnich kilku tygodni, bo inwestorzy są bardzo niespokojni, czy eskaluje to do pełnej globalnej wojny handlowej – powiedział Casper Burgering, ekonomista w ABN Amro Banku. – Ta nerwowość jest odzwierciedlona szczególnie w cenie miedzi, biorąc pod uwagę jej rolę jako barometru globalnej gospodarki – dodał.  

Cena miedzi spadała w piątek o 0,8 proc. do 6293 USD za tonę na giełdzie metali w Londynie, co zapowiadało największą przeceną tygodniową od 2015 roku. Od początku roku miedź staniała o 13 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Największa przecena miedzi od 2015 roku