Największy fundusz stawia na dalszy wzrost rentowności obligacji

opublikowano: 27-04-2018, 14:24
aktualizacja: 27-04-2018, 14:27

Fundusz inwestycyjny Norwegii, zarządzający 1 bln USD aktywów, stawia na dalszy wzrost rentowności obligacji utrzymując „przeważenie” w segmencie obligacji krótkoterminowych.

W tym tygodniu rentowność obligacji 10-letnich USA przekroczyła 3 proc. po raz pierwszy od 2014 roku, co wywołało negatywną reakcję na rynkach akcji.

Yngve Slyngstad, szef norweskiego funduszu majątkowego
Zobacz więcej

Yngve Slyngstad, szef norweskiego funduszu majątkowego Bloomberg

Utrzymanie przez fundusz Norwegii „przeważenia” obligacji krótkoterminowych czyni go mniej czułym na dalszy wzrost rentowności.

- Jest duże skupienie uwagi na stopach w USA, ale na innych głównych rynkach jest całkiem stabilnie, nie było dużych zmian – powiedział Yngve Slyngstad, prezes Norges Bank Investment Management. 

Zwrócił uwagę, że polityka monetarna jest w różnych miejscach w różnej fazie cyklu, szczególnie w Japonii.

Fundusz Norwegii ma portfel w 66,2 proc. złożony z akcji, 31,2 proc. obligacji i 2,7 proc. nieruchomości. W minionym kwartale miał 0,37 proc. ujemnego zwrotu z obligacji. Fundusz miał obligacje USA wartości 75 mld USD na koniec pierwszego kwartału, 22 mld USD w obligacjach Japonii i 14 mld USD w obligacjach Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Największy fundusz stawia na dalszy wzrost rentowności obligacji