Czytasz dzięki

Największy i najszybszy superjacht na świecie

opublikowano: 10-07-2013, 00:00

Stworzenie jachtu giganta nie zaspokoiło wszystkich ambicji właścicieli jednostki „Azzam”

Jednostka o długości 590 stóp (około 180 metrów) niedawno przeszła pierwsze próby na Morzu Północnym, osiągając zawrotną prędkość 31,5 węzłów (ponad 58 km/h). Oznacza to, że może być najszybszym prywatnym superjachtem wśród jednostek o długości przekraczającej 91 metrów. Inżynierowie, którzy zaprojektowali to cacko, twierdzą, że nie jest to kres możliwości jachtu.

„Azzam” napędzany jest silnikami strumieniowymi o mocy 94 tys. KM, które najlepiej sprawdzają się na głębokich wodach. Jacht jest w stanie przekroczyć wówczas 32 węzły. Próby na Morzu Północnym przeprowadzone były natomiast na „jedynie” 18 metrów. Nie wiadomo dokładnie, kto jest właścicielem jachtu.

Powszechnie typuje się na niego rodzinę królewską ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Choć prace przy jachcie zakończyły się w kwietniu, musi on jeszcze przejść serię testów i badań, po których dopiero może być oficjalnie dopuszczony do użytkowania. Jednostka zbudowana przez Lurssen Yacht kosztowała ponad 600 mln USD.

Jest o około 30 proc. szybsza niż porównywalny jacht „Eclipse” (około 536 stóp długości, należący do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza), który rozpędził się do 22 węzłów. Bije też 453-stopowy jacht „Rising Sun”, zbudowany dla miliardera Larry’ego Ellisona (prezesa Oracle’a), a obecnie posiadanego przez Davida Geffena (jednego z założycieli studia filmowego DreamWorks), który osiągnął prędkość 28 węzłów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane