Czytasz dzięki

Największy od czterech lat wzrost cen Bundów może być kontynuowany

Marek Drus, Bloomberg
opublikowano: 02-03-2020, 14:17

Rynek derywatów sugeruje, że pokaźny jak dotąd wzrost ceny obligacji 10-letnich Niemiec raczej się nie zakończył.

Popyt na opcje dające zarobić przy dalszym wzroście ceny „dziesięciolatek” Niemiec tak jak w ubiegłym tygodniu jest większy niż popyt na opcje przynoszące zysk przy spadku ceny długu Niemiec. Jego skutkiem jest wzrost premii na miesięcznych opcjach kupna w relacji do opcji sprzedaży do poziomu nie widzianego od maja 2018 roku. Podobny wskaźnik dla opcji trzymiesięcznych daje najbardziej byczy sygnał od września.

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec od początku roku
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec od początku roku

Obligacje Niemiec drożeją w tym roku bo inwestorzy szukają schronienia w papierach dłużnych państw o najlepszej wiarygodności kredytowej. Rentowność „dziesięciolatek” spadła przez ostatnie dwa miesiące o 42 pkt. bazowe, czyli najwięcej od lutego 2016 roku. W poniedziałek rentowność Bundów spadła o kolejne 5 pkt. bazowych.

Spadek rentowności ma źródło m.in. w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych w reakcji na epidemię koronawirusa. Rynek pieniężny uwzględnił w cenach cięcie głównej stopy przez Europejski Bank Centralny o 10 pkt. bazowych w tym roku, najwcześniej w kwietniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus, Bloomberg

Polecane